Pokud získáme moc, zrušíme Brexit, odhlasovali si Liberální demokraté

Britští opoziční Liberální demokraté odvolají brexit, pokud se ve volbách dostanou k moci. V neděli si tento postoj formálně odhlasovali na své výroční konferenci, napsala agentura Reuters. Proevropští liberálové mají v 650členné Dolní sněmovně aktuálně 18 poslaneckých křesel, v případných volbách ale očekávají větší podporu, neboť se označují za jedinou stranu, která chce vystoupení Spojeného království z Evropské unie zabránit.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová šéfka liberálních demokratů Jo Swinsonová. | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Liberálové v neděli formálně přijali politický postup, jehož cílem je odvolání článku 50 Lisabonské smlouvy o vystoupení z EU. O aktivaci tohoto článku Británie požádala v březnu 2017. Nynější konzervativní britský premiér Boris Johnson trvá na tom, že Británie EU opustí k 31. říjnu, a to s brexitovou dohodou, nebo bez ní.

Johnson: Británie udělala v jednáních s Evropskou unií ohledně brexitu obrovský pokrok

Číst článek

Reuters rozhodnutí liberálů označila za příklad změn v britském politickém spektru, neboť tato strana je nyní v přímé opozici k probrexitovým konzervativcům. V roce 2010 přitom liberálové a konzervativci vytvořili koaliční vládu, která zemi vedla pět let.

Liberálové ve volbách nikdy nezískali více než 62 parlamentních křesel, takže pro předsedkyni Jo Swinsonovou bude ovládnutí britské politické scény obtížným úkolem.

Premiér Johnson chce uspořádat volby ještě před řádným termínem v roce 2022, ale jejich vypsání opozice zablokovala. Liberálové ke svému odmítavému přístupu uvedli, že chtějí nejprve zajistit, aby Johnson nemohl uskutečnit brexit bez dohody.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme