Parlament dal jasně najevo, že chce změnu v irské pojistce, řekla o hlasování premiérka Mayová

Po úterním hlasování v britském parlamentu je podle premiérky Theresy Mayové jasné, že změny v takzvané irské pojistce jsou cestou k tomu, aby Dolní sněmovna brexitovou dohodu schválila. Mayová dodala, že bude u Evropské unie usilovat o právně závazné změny v tomto kontroverzním bodě dojednané dohody o odchodu země z bloku, kterou poslanci už jednou odmítli. Už předtím ale Mayová v projevu ve sněmovně připustila, že to nebude snadné.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová. | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Mayová tak reagovala na návrh, který v úterý poslanci podpořili a který požaduje, aby irskou pojistku v „rozvodové dohodě“ nahradila nespecifikovaná „alternativní ujednání“ v zájmu zachování hladkého provozu na irské hranici.

Britští poslanci odmítli divoký brexit a chtějí nahradit irskou pojistku jiným ujednáním

Číst článek

Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn, který dosud přímá jednání s Mayovou odmítal, vzápětí uvedl, že je ochoten se s premiérkou setkat a hovořit s ní o labouristickém pohledu na věc.

Takzvaný protokol o Irsku a Severním Irsku v připravené dohodě o brexitu stanoví, že pokud se nenajde lepší řešení, obnovení hranice mezi těmito dvěma územími se po přechodném období brexitu odvrátí vytvořením společného celního prostoru EU s Británií. Část britských politiků ale v takovém scénáři vidí snahu unie trvale připoutat Británii k evropskému bloku.

Evropská sedmadvacítka včetně klíčového Irska dává opakovaně najevo, že o dohodě včetně irské pojistky znovu jednat nehodlá. Dojednaná pojistka je podle Dublinu už v nynější podobě kompromisem respektujícím britské požadavky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme