Británie se zúčastní voleb do Evropského parlamentu. Vládě se nepodaří včas prosadit dohodu s Evropskou unií

Britové budou téměř tři roky po odhlasování odchodu z Evropské unie volit opět své zástupce do Evropského parlamentu. Vývoj, který byl již několik týdnů označován jako nevyhnutelný, v úterý potvrdil faktický zástupce britské premiérky David Lidington. Uznal, že vládě se nepodaří včas prosadit dohodu s EU o podmínkách brexitu.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky Evropské unie a Velké Británie. | Foto: Alexas_Fotos | Zdroj: Pixabay

„Volby do Evropského parlamentu se v Británii uskuteční 23. května, vláda rozhodla, že do tohoto data už nezbývá dost času na dokončení ratifikace brexitu,“ citovala Lidingtona agentura Press Association.

Zástupce premiérky Theresy Mayové však dodal, že kabinet by si přál, aby se nově zvolení britští europoslanci nakonec funkcí neujali.

Evropský parlament v novém složení poprvé zasedne 2. července. Bez schválení ze strany europarlamentu ale dohoda o podmínkách britského odchodu z EU ratifikována být nemůže. Lidington v úterý dodal, že proces chce mít vláda „za sebou před letními prázdninami“.

Začátek letního volna pro britské poslance podle deníku The Guardian ještě stanoven nebyl, zpravidla však bývá ve druhé půli července.

Vláda po třech neúspěšných pokusech prosadit v parlamentu podobu brexitu dojednanou v Bruselu vyjednává už měsíc o možném kompromisu s opozičními labouristy. Podle původního plánu měla Británie opustit Evropskou unii 29. března. Termín brexitu byl nakonec ale posunut až na 31. října.

Varování od voličů

Po místních volbách, které minulý týden vládním konzervativcům i hlavní opoziční straně přinesly varování ze strany voličů, se v médiích spekuluje o průlomu, proces je však stále nevyzpytatelný.

‚Pojďme se dohodnout.‘ Mayová vyzvala Corbyna, aby našli cestu z patové situace kolem brexitu

Číst článek

Pakliže bude hledání kompromisu neúspěšné, slíbila premiérka Mayová poslancům hlasování o různých variantách vyústění brexitu.

Průzkumy veřejného mínění nasvědčují tomu, že další porážku v evropských volbách utrpí zejména konzervativci, kteří by mohli přijít i o polovinu z aktuálních 19 křesel.

Z celkem 751 členů Evropského parlamentu je 73 reprezentantů Británie. Pokud Británie opustí Evropskou unii po volbách, bude část jejích křesel (27) přerozdělena mezi zbývající členské státy. Nově pak v Evropském parlamentu zůstane pouze 705 členů.

mat, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme