Británie by se mohla stát další zemí, která povolí asistované umírání

Možná už dnes by britská Dolní sněmovna mohla hlasovat o zákonu, který by umožnil takzvané „asistované umírání". Na rozdíl od eutanazie si v tomto případě pacient podává smrtící látku předepsanou lékařem sám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Injekční stříkačky (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Drtivá většina případů asistované sebevraždy ale v Británii už teď u soudu nekončí. Státní zástupce zpravidla zastaví trestní stíhání v případech, kdy nevyléčitelně nemocným pomohou k odchodu ze světa jejich nejbližší.

Do parlamentu teď dorazil návrh zákona, který by lékařům v Anglii a Walesu umožnil předepsat smrtelnou dávku látky pacientům, kterým zbývá méně než šest měsíců života.

Muselo by se jednat o duševně způsobilé dospělé osoby, které by rozhodnutí přijaly o své vůli. Souhlas by museli udělit další dva lékaři a navíc i soudce.

Hlavně ostrovní církve návrh odmítají s tím, že by zranitelné jedince vystavil nemístnému tlaku na předčasné ukončení života. Názorově rozpolcení jsou i britští zdravotníci.

Nevyléčitelně nemocní pacienti v konečné fázi své choroby volí často cestu do Švýcarska, kde je asistované umírání povolené.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme