Británie chce omezit pravomoci Evropského soudu pro lidská práva

V britském Brightonu se na dvoudenní konferenci sešli představitelé 47 členských států Rady Evropy. Schůzka se koná z iniciativy Velké Británie, která chce debatovat o možnosti omezení pravomocí Evropského soudu pro lidská práva se sídlem ve Štrasburku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský soud pro lidská práva

Evropský soud pro lidská práva | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Konzervativní část britské vlády chce na konferenci v Brightonu otevřít celoevropskou debatu o tom, nakolik se od vzniku Rady Evropy a od ustavení Evropského soudu samotný evropský kontinent proměnil a liberalizoval, a nakolik členské země Rady Evropy přijaly zákony a zakotvily je do svých ústav, které garantují demokratické soudní procedury.

Londýnský spolupracovník ČRo Ivan Kytka připomněl, že Británie nechce Evropský soud pro lidská práva zrušit, ale spíše chce debatovat o tom, nakolik by rozhodnutí národních soudů mohla zůstat jediná neměnná a neměla by existovat odvolání do Štrasburku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Konferenci v Brightonu sleduje londýnský spolupracovník ČRo Ivan Kytka

Připomněl, že konzervativní strana se tím pokouší splnit slib, který dala před minulými volbami svým voličům, tedy omezit intervence evropského soudu v případech, které už rozhodly vnitrostátní soudy.

„Zejména v záležitostech, které se v Británii týkají komplikovaných imigračních případů. Kdy britský soud rozhodne o vyhoštění žadatele o azyl a evropský soud potom z nějakého důvodu britský rozsudek zruší,“ upřesnil.

Značný rozruch vyvolal v této souvislosti nedávný případ radikálního klerika palestinsko-jordánského původu Abú Katady, který je jedním z duchovních vůdců Al-Káidy v Evropě. Britský soud rozhodl o jeho deportaci do Jordánska, ale štrasburský soud jeho vydání zakázal s odůvodněním, že by proti imámovi mohli v Jordánsku použít důkazy vynucené mučením.

Obsah takzvané brightonské deklarace zatím zveřejněn nebyl a o jeho obsahu se spekuluje. Kytka upřesnil, že britská vláda jako organizátor konference počítá s tím, že samotná debata o brightonské deklaraci se povede ještě několik měsíců a možná i let.

„Takže závěrem dvoudenní schůzky by neměl být konkrétní dokument, ale stálá mezivládní debata o tom, co má brightonská deklarace obsahovat, na čem se těch 47 zemí shodne,“ dodal.

Martina Mašková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme