Británie chce po vzoru Austrálie opatřit krabičky cigaret drastickými snímky

Spojené království je příkladem země, kde ani extrémně vysoká cena cigaret (6 až 8 liber za krabičku, asi 180 až 240 korun) nedokáže milovníky nikotinu spolehlivě odradit. Britská vláda se tak chce vydat ‚australskou‘ cestou a znechutit kuřákům jejich vášeň už při nákupu cigaret. Na krabičkách se tak nejspíš povinně objeví drastické záběry například orgánů zasažených rakovinou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurokomisař pro zdraví Tonio Borg ukazuje, jak by mohly vypadat krabičky cigaret

Eurokomisař pro zdraví Tonio Borg ukazuje, jak by mohly vypadat krabičky cigaret | Zdroj: ČTK

Návrh zákona má kabinet podle Guardianu předložit v květnu, původní nápad je starý přesně dva roky. Podoba krabiček cigaret není jediným zásadním bodem této legislativní normy. Ta má také zakazovat kouření v autech, kterými cestuje osoba mladší 16 let.

Přehrát

00:00 / 00:00

O podobě britských krabiček mluvil v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek.

Velká Británie má dlouhodobý problém s tím, jak odradit hlavně mladé kuřáky. Ze studie Univerzity ve Stirlingu vyplynulo, že právě jednobarevný, prostý vzor krabiček cigaret snižuje identifikaci kuřáků s jednotlivými značkami.

V Austrálii mají všechny balíčky cigaret jednotnou olivově zelenou barvu s výrazným varovným textem. Odlišují se jen jménem značky.

Ve Velké Británii už teď platí některá radikální omezení, třeba úplný zákaz reklamy na tabákové výrobky. Například v supermarketech se cigarety nesmějí vůbec ukazovat, od dubna 2015 bude to samé platit i pro všechny ostatní obchody včetně trafik. A nesmí se kouřit na veřejných místech.

Zapálí si každý pátý

Podle oficiálních statistik se počet kuřáků od 50. let minulého století dramaticky snížil, přesto si zapálí každý pátý Brit. Na následky kouření umírá ročně 100 tisíc lidí.

Institut Policy Exchange odhaduje, že náklady na léčbu a vůbec celkové výdaje státu týkající se následků kouření, představují až 14 miliard liber, což je 420 miliard korun ročně.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme