Británie chce v návrhu rozpočtu EU snížit příjmy nováčků

Británie dnes v Londýně předložila návrh kompromisní dohody o sedmiletém rozpočtu Evropské unie. Předpokládá v něm úspory na úkor nových členských států ve srovnání s minulým návrhem Lucemburska. Pro Českou republiku to znamená ztrátu asi dvou miliard eur. Zároveň se Británie chce vzdát osmi miliard eur ze své slevy z odvodů do společné pokladny EU. Předseda Evropské komise José Barroso ale britský návrh odmítl jako nepřijatelný a minimalistický.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair | Foto: ČTK

Británie navrhla pro léta 2007 až 2013 rozpočet ve výši 1,03 procenta hrubého národního důchodu členských zemí, tedy 846,7 miliardy eur. Předchozí lucemburský návrh z června činil 1,06 procenta.

Noví členové by proti původním očekáváním přišli o 14 miliard eur na rozvoj chudých regionů, staré země o sedm miliard eur na rozvoj venkova. Zbývající škrty se týkají relativně malých částek v dalších kapitolách návrhu.

Pro Českou republiku by tento návrh znamenal ztrátu asi 2,1 miliardy eur (61 miliard Kč) z původně očekávaných zhruba 25 miliard eur. Ročně by tak podle prvních odhadů mohla z rozpočtu EU získat v průměru kolem 96 miliard korun.

Podle britského návrhu by se však zároveň zlepšily podmínky čerpání peněz. Doba nutná na vyčerpání by se podle britského návrhu do roku 2010 prodloužila o rok na tři až čtyři roky. Unie by rovněž financovala až 85 procent ceny projektu, zatímco dosud to nejčastěji bylo 75 procent. Z unijních peněz by šel financovat i bytový fond nebo hradit DPH u projektů, které financují veřejné orgány.

Dokumentem se budou ve středu zabývat na mimořádné schůzi ministři zahraničí EU. Výsledek jejich práce se pak stane podkladem pro jednání summitu unie za deset dní v Bruselu. Jako nepřijatelný už ale odmítl britský návrh předseda Evropské komise José Barroso. Není prý rovněž spravedlivý vůči desítce nových členů EU.

"Je to rozpočet pro mini-Evropu, ne pro Evropu, která chce být silná, otevřená a konkurenceschopná. A to není s tímto návrhem možné... jednoduše není realistický," řekl Barroso. V dalších dnech budou nutná jednání, která by rozpočet upravila do přijatelné podoby, dodal.

Podle českého premiéra Jiřího Paroubka by se měl britský návrh rozpočtu Evropské unie "minimálně velmi dobře zvážit". Návrh, který podstatně snižuje pomoc deseti novým členům unie, není jen nevýhodný a navíc uvolňuje pravidla pro čerpání této pomoci, řekl Paroubek. Také Slovensko bude podle místopředsedy vlády Pála Csákyho přistupovat k vyjednávání o rozpočtu s realismem.

Paroubkův postoj kontrastuje s názorem polského premiéra Kazimierze Marcinkiewicze, který britský návrh považuje za nepřijatelný. Zklamání vyvolává také v Maďarsku, podle premiéra Ferenca Gyurcsányho konzervuje rozdíly mezi starými a novými členy unie. "Nepomáhá střední a východní Evropě, aby dohnala bohatší členské státy," prohlásil Gyurcsány.

Zdenka Turková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme