Británie chce vymýtit potraty prováděné kvůli 'špatnému' pohlaví plodu

V některých přistěhovaleckých komunitách ve Velké Británii bují selektivní potraty, podle deníku Independent tuto praxi potvrdilo poslední sčítání lidu. Nechtěných holčiček se údajně zbavují hlavně indičtí a čínští rodiče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Irská aktivistka proti potratům Bernadette Smythová pózuje s modelem dvacetitýdenního plodu | Zdroj: Reuters

Independent analýzou údajů ze sčítání lidu z roku 2011 zjistil, že v některých etnických komunitách v Anglii a Walesu skutečně došlo k vychýlení přirozeného poměru mezi chlapci a dívkami ve prospěch prvních jmenovaných.

Selektivní potrat na základě údajů o pohlaví dítěte z vyšetření ultrazvukem, má být podle Independentu za „zmizením“ 1400 až 4700 dívek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O selektivních potratech mluvil Jiří Hošek

Do věci se vložilo ministerstvo zdravotnictví, které zahájilo vlastní šetření. Ještě loni přitom popíralo, že by se něco takového v Británii dělo.

Počkat s prozrazením pohlaví

Konzervativní poslankyně Sarah Wollastonová, která je sama lékařkou, navrhla vládě, že by se rodičům mezi13. a 20. týdnem těhotenství nemělo prozrazovat pohlaví očekávaného potomka.

Tím by se podle ní snížila pravděpodobnost, že rodiče budou usilovat o legální potrat před 24.týdnem, což je v Británii nejzazší limit stanovený zákonem.

Bezplatný systém britského zdravotnictví NHS, konkrétně jeho anglická větev, nedává nemocnicím žádná doporučení, jak mají postupovat v otázce sdělení pohlaví plodu rodičům.

V nemocnici ve Slough, což je město hned za Londýnem s vysokým procentem přistěhovalců, pohlaví dítěte neprozrazují, ale řeknou ho na výslovné přání rodičů při kontrole během 20.týdne.

V současném znění interrupčního zákona v Británii není explicitně řečeno, že provedení potratu na základě pohlaví plodu je ilegální.

Bojovnice za práva žen se bojí, že by se tohle téma mohlo zneužít aktivisty vystupujícími obecně proti potratům a nová legislativa by se prý mohla neúměrně zpřísnit.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme