Británie chystá nové plány na případnou obranu Falklandských ostrovů

Velká Británie se připravuje na další prudké zhoršení vztahů s Argentinou. Podle Daily Telegraphu chystá Londýn preventivně nové plány na obranu sporných Falklandských ostrovů. Kvůli nim už Británie s Argentinou před třiceti lety válčila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomník britským obětem války s Argentinou z roku 1982 ve falklandskem hlavním městě Port Stanley | Foto: Tomáš Sniegoň

Diplomatickým sudem střelného prachu je falklandské referendum, které se bude konat 11. března. V něm se pravděpodobně 100 procent ostrovanů vysloví pro to, aby Falklandy zůstaly zámořským územím Spojeného království.

Tajné služby varovaly premiéra Davida Camerona, že by Argentina mohla sáhnout k agresi „malého rozměru,“ třeba násilnému vztyčení národní vlajky na sporných ostrovech. V úvahu prý připadá i zastrašování falklandských rybářů argentinským námořnictvem.

Británie se proto do jižního Atlantiku chystá poslat další pozemní jednotky, válečnou loď a bojové letouny Typhoon. Podle Daily Telegraphu není vyloučená ani demonstrace síly v podobě velkého námořního cvičení.

Falklandské ostrovy | Foto: ČTK

Jiří Hošek, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme