Británie evakuuje teheránskou ambasádu. Žádá potrestání viníků

Velká Británie rozhodla o evakuaci zaměstnanců svého velvyslanectví v Íránu. Reaguje tak na útok několika desítek íránských demonstrantů, kteří včera pronikli do budovy ambasády. Premiér David Cameron prohlásil, že Írán ponese za incident vážné důsledky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránští demonstranti před britskou ambasádou v Teheránu

Íránští demonstranti před britskou ambasádou v Teheránu | Zdroj: Reuters

Cameron zároveň vyzval k potrestání lidí, kteří do dvou britských diplomatických objektů pronikli, ale i těch, kteří nezajistili bezpečnost diplomatů. Desítky Íránců rozbíjely majetek velvyslanectví a zapalovaly britské vlajky a automobily.

Demonstranti později vtrhli i do druhého britského diplomatického komplexu na severu Teheránu. Krize skončila až po několika hodinách, kdy íránská policie přiměla demonstranty k odchodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničně-politický analytik ČRo Milan Slezák komentuje ve Světě o desáté incident v Teheránu

„Je důvodný předpoklad, že íránská policie, která přišla na místo incidentu až po 2 hodinách, možná nějak nespěchala. Každý stát, který má na svém území velvyslanectví, má povinnost je opatrovat. Írán, jestliže zakročil pozdě, dopustil se chyby,“ hodnotí situaci zahraničně-politický analytik Milan Slezák.

Íránci protestovali proti novým sankcím, které Londýn proti Teheránu uvalil kvůli jeho jadernému programu. Británie se však odvolala ke zprávě Mezinárodní agentury pro atomovou energii, která patří k OSN, nikoli k USA nebo Velké Británii, a vyjádřila velké znepokojení.

Není jasné, jestli byli útočníky jen studenti

Podle zpráv jsou za útokem militantní studenti z milicí Basídž. „Říká se, že to jsou studenti, ale kdo ví, kdo mezi nimi je. Velice pozoruhodné by bylo, kdybychom věděli, které z těch dokumentů se vyházely jen na ulici a zapálily a které zmizely v kapsách možná takzvaných studentů. To by mohlo Brity hodně mrzet, pokud tam utajované dokumenty drželi,“ uvažuje Slezák.

Británie popírá, že by se radikálové v rámci útoků pokusili unést šest zaměstnanců ambasády, jak psaly dvě íránské agentury. Londýn uvedl, že situace byla nepřehledná, ministr zahraničí William Hague ale dodal, že výraz rukojmí by nepoužíval.

Íránské ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení, že události lituje. Někteří demonstranti se podle Teheránu dopustili „nepřijatelného chování“. Vláda se prý ale řídí svými závazky k ochraně diplomatických misí.

Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová označila včerejší násilí za urážku celému mezinárodnímu společenství a vyzvala Írán, aby chránil všechna velvyslanectví.

ČTĚTE TAKÉ: Česká ambasáda v Teheránu zatím nemá posílenou ostrahu

O víkendu se íránský parlament usnesl, že sníží úroveň diplomatických vztahů s Británií, íránská média na Británii útočí. Proto je její ambasáda poměrně snadným cílem, zvláště když USA už v Teheránu velvyslanectví zrušily. Americké zájmy tam zastupuje švýcarské velvyslanectví.

Včerejší útok na britskou ambasádu byl přirovnáván k útoku na americkou ambasádu v roce 1979 během Íránské islámské revoluce. „Doba je jiná, ale je jisté, že tento stát a zejména mladí lidé mají tendenci k neotřelým řešením. Tenkrát to byli také studenti a byl mezi nimi i současný prezident Ahmadínežád,“ upozorňuje Slezák.

Milan Slezák, Břetislav Tureček, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme