Imigranti z EU nemají být po brexitu zvýhodnění oproti těm mimoevropským, říká zpráva britské vlády

Zpráva poradního výboru pro migraci doporučuje, aby Británie po brexitu ve svém imigračním systému neupřednostňovala občany Evropské unie. Dále uvádí, že lidé s vyšší kvalifikací by měli mít přistěhování do Británie snadnější než méně kvalifikovaní. Dokument zároveň vyvrací tvrzení používané zastánci brexitu, že cizinci z EU negativně ovlivňují výdělky Britů a stojí stát velké peníze na sociálních dávkách, uvedl list The Independent.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2016-07-02t120000z_1_180918-171508_lac.jpg

Ilustrační foto. | Foto: Neil Hall | Zdroj: Reuters

„Doporučujeme, abychom se posunuli k systému, v němž se veškerá migrace řídí nepreferenčním přístupem vůči občanům EU,“ uvádí poradní grémium, jehož zprávu si vyžádala britská vláda s cílem zhodnotit dopady odchodu země z EU na pracovní trh a předložit doporučení pro budoucí imigrační systém.

Premiérka Mayová dala poslancům ultimátum: Buď můj plán brexitu, nebo žádný

Číst článek

Podle výboru by bylo uskutečnění zmíněného doporučení možné jen v případě, že imigrační politika nebude zahrnuta do dohody Británie s EU o jejich budoucích vztazích.

Zatímco vláda slíbila doporučení z dokumentu „pečlivě zvážit“, opoziční labouristé zprávu uvítali s tím, že na jejím základě skončí v Británii diskriminace cizinců z neunijních zemí.

Obavy z migrace byly jednou z hnacích sil hlasování pro brexit v referendu z roku 2016. Premiérka Theresa Mayová slíbila skoncovat s neomezenou svobodou pohybu po odchodu Británie z bloku, ale dosud neupřesnila, jaká migrační pravidla by měla platit.

Vypišme nové referendum o brexitu, vyzval londýnský starosta Khan britskou vládu

Číst článek

Nepravdivá tvrzení kampaně

Dokument přitom vyvrací tvrzení používaná v kampani před referendem zastánci odchodu z unie. Podle zprávy cizinci z unie žijící v Británii platí na daních v průměru více než Britové, nepřispívají ke snižování jejich výdělků ani nemají negativní vliv na úroveň britského školství.

Do veřejného zdravotního systému přispívají výrazně více, než z něj čerpají. Nelze rovněž najít souvislost mezi růstem počtu cizinců z EU a rostoucí kriminalitou, uvádí zpráva.

Británie unii opustí přibližně za půl roku, 29. března 2019, a stále reálněji hrozí, že se tak stane bez dohody s Bruselem. Pokud dohoda uzavřena bude, měli by mít občané EU možnost žít a pracovat v Británii beze změny do konce přechodného období v prosinci 2020.

„Rozvodová dohoda“ v současnosti vázne především na otázkách kolem irské hranice nebo neochotě Británie automaticky uznávat chráněná označení evropských výrobků a potravin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme