Třicet tisíc nakažených lidí a každý desátý mrtvý. Skandál s infikovanou krví Británie roky tutlala

Kvůli kontaminované krvi se ve Velké Británii mezi lety 1970 a 1991 infikovalo HIV či žloutenkou přes 30 000 lidí. Každý desátý z nich zemřel a několik vlád i britský zdravotnický systém NHS se skandál snažily ututlat, tvrdí v pondělí zveřejněná vyšetřovací zpráva. Informují o ní server BBC News a deník The Guardian, podle něhož by se odškodné pro postižené mohlo vyšplhat na deset miliard liber (289 miliard korun).

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Darování krve, dárcovství krve, odběr krve, transfuzní stanice (ilustrační foto)

Infikovaná krev se během více než 20 let dostala k několika desítkám tisíc pacientů, především při transfuzích a péči o pacienty s vzácným onemocněním krve – hemofilií (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

„Tato katastrofa nebyla nehodou,“ uvedl bývalý soudce Brian Langstaff, který pětileté vyšetřování vedl. „K infekcím došlo proto, že odpovědní činitelé – lékaři, krevní služby a po sobě jdoucí vlády – nekladli bezpečnost pacientů na první místo,“ dodal.

V Rusku přibylo za půl roku 30 tisíc případů nákazy HIV. K nejohroženějším lidem se ale testy nedostanou

Číst článek

Infikovaná krev se během více než 20 let dostala k několika desítkám tisíc pacientů, především při transfuzích a péči o pacienty s vzácným onemocněním krve – hemofilií. Kolem 3000 z nich přišlo kvůli kontaminované krvi o život a další kvůli ní ještě zemřou, píše BBC News. Mezi nakaženými HIV bylo i na 380 dětí s poruchami srážlivosti.

Zpráva vyjmenovává celou řadu pochybení. Zdravotníci a úřady podle ní pacienty vystavili „nepřijatelnému riziku“ například tím, že dováželi krev ze zahraničí, a to včetně Spojených států, kde ji za peníze darovali i vězni či drogově závislí.

Krev, jejíž část pocházela také od britských vězňů, navíc nebyla po určitou dobu podrobena testování, které by mohlo snížit riziko hepatitidy, nebo tepelně ošetřena, aby se zajistilo zničení HIV.

Když se na problémy přišlo, snažily se navíc úřady „skrývat pravdu“. Vedle úmyslného zatajování faktů se podle vyšetřovací zprávy provinily i používáním polopravd či neinformováním pacientů o dostupných alternativách, a někdy dokonce i o tom, že jsou nakaženi.

Langstaff uvedl, že skandál zničil životy, sny, přátelství a rodiny. Rozsah toho, co se stalo, je podle něj děsivý.

Za kauzu a postup úřadů se v pondělí v parlamentu omluvil premiér Rishi Sunak. „Je to den hanby pro britský stát,“ uvedl. „Výsledek tohoto vyšetřování by měl naším národem otřást do morku kostí,“ dodal.

Britský ministr financí Jeremy Hunt prohlásil, že skandál s kontaminovanou krví je nejhorším příkladem utajování ze strany úřadů, s nímž se kdy setkal.

V úterý podle ministra financí vláda představí podrobnosti plánu na kompenzaci postižených rodin.

V roce 2022 britský kabinet podle agentury Reuters souhlasil s „prozatímní platbou“ ve výši 100 000 liber (2,9 milionu korun) pro postižené.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme