Dočkají se oběti IRA a semtexu z Libye vysněného odškodného? Na ministra Johnsona prší kritika

Oběti bombových útoků, které Prozatímní irská republikánská armáda spáchala pomocí trhaviny z Kaddáfího skladů, roky doufají v odškodnění. Teď je rozhořčil Boris Johnson, když se postavil zákonu o zřízení kompenzačního fondu. Marně: legislativa podle všeho triumfuje poté, co Johnsonovo ministerstvo ustoupilo, napsal o víkendu Independent. Velkým kamenem úrazu je chaos v dnešní Libyi.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archivní detailní snímek následků bombového útoku na londýnský obchodní dům Harrods. Atentát, který v roce 1983 s pomocí výbušnin z Libye spáchala Prozatímní IRA, zabil šest lidí a na sto dalších zranil.

Archivní detailní snímek následků bombového útoku na londýnský obchodní dům Harrods. Atentát, který v roce 1983 s pomocí výbušnin z Libye spáchala Prozatímní IRA, zabil šest lidí a na sto dalších zranil. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Zákonnou cestu k ustanovení fondu k odškodnění obětí má ve středu otevřít hlasování ve Sněmovně lordů. Očekává se, že navržená legislativa projde, zjistil deník Independent

Výsledek nepotěší šéfa britské diplomacie Borise Johnsona, který zastánce odškodného pobouřil tím, že zmíněný fond odmítl podpořit - přestože pomoc obětem sám v minulosti prohlásil za prioritu, píše Independent. 

Kompenzační zákon, jehož předkladatelem je lord Reg Empey, se zasazuje za "omezení na majetku, který vlastní osoby zapojené do (...) podpory a pomoci teroristickým organizacím ve Spojeném království, za účelem zajistit odškodné občanům Spojeného království, na něž tato (podpora a pomoc) dopadly."

Britští poslanci, kteří se za kompenzaci zasazují a s ministrem zahraničí o tématu jednali, teď podle listu tvrdí, že se Jonhson v dané problematice plně neorientuje. A zdůrazňují, že je skutečně nejvyšší čas jednat: některé z obětí či jejich příbuzných jsou už totiž po smrti. 

Zmrazené Kaddáfího miliardy

O co tedy jde? Na počátku jsou smrtící bombové útoky na území Británie, které paravojenská Prozatímní irská republikánská armáda spáchala pomocí semtexu, jejž získala od režimu libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Jak připomíná Independent, řeč je například o útoku na londýnský obchodní dům Harrods (1983) či o atentátech ve Warringtonu (1993) nebo Docklands (Canary Wharf, Londýn, 1996).

V Londýně je přitom už roky zmrazený Kaddáfího majetek v hodnotě 9,5 miliard liber (přes 270 miliard korun, pozn. red.), který britské ministerstvo financí odmítá zkonfiskovat. Kontrastuje to se Spojenými státy, Francií a Německem, jimž se odškodné pro "své" oběti teroru vyjednat podařilo, upozorňuje deník.

Věc se tedy pravděpodobně dostane na půdu OSN, píše Independent. A zdůrazňuje, že pokud se dnes rozvrácené Libyi podaří opět sjednotit, Rada bezpečnosti OSN může očekávat rezoluci požadující uvolnění zmrazeného libyjského majetku.

Zastánci odškodného by ovšem uvítali, aby se z tohoto bohatství nejprve odečetla patřičná kompenzace pro ty, které trhaviny z Kaddáfího skladů připravily o zdraví nebo blízké. A k jejich nelibosti dal ministr Johnson najevo, že nehodlá využít britského práva veta, jímž by si Londýn vyplacení peněz vynutil, uvádí Independent. 

Upozorňuje přitom na podezření, že britská vláda váhá kvůli obavám, že Libye obnoví požadavek na kompenzaci za bombardování Tripolisu a Benghází v roce 1986. To provedli Američané v odvetě za bombový útok v západoberlínském klubu La Belle, za nímž stáli libyjští agenti. Část amerických letounů přitom díky povolení od expremiérky Thatcherové startovala z britských základen. 

Johnson pro Radiožurnál: Česko budeme dál podporovat a ještě vám budeme užiteční

Číst článek

Za odškodnění obětí IRA se významně zasazují poslanci zvolení za oblasti, kde se atentáty odehrály. Někteří z nich pro Independent uvedli, že ministr slíbil větší důraz při jednání s libyjskou stranou, ale blíže svůj příslib neupřesnil. 

Kudy na dohodu s Libyí?

„Britským obětem se nedostalo odškodnění, kterého se dočkali američtí a němečtí občané - a to je naprosto špatně. V bankách jsou zamčené miliardy liber, včetně devíti miliard v Londýně, a my bychom měli usilovat o dohodu, která by nám ty peníze umožnila použít k vyplacení odškodného. O této otázce bude jednat Rada bezpečnosti (OSN), kde má Spojené království právo veta, a toho máme v případě potřeby využít," řekl Independentu labouristický poslanec Jim Fitzpatrick, do jehož obvodu patří i Canary Wharf. 

Mluvčí britské diplomacie se ke kritice ministra Johnsona nechtěla vyjádřit, potvrdila však, že ministerstvo nápad na vytvoření kompenzačního fondu zamítlo. Na rozdíl od odškodného ze strany Libye by totiž šel z kapes britských daňových poplatníků, vysvětlila pro Independent.

„Vláda si přeje spravedlivé řešení pro všechny oběti terorismu (spáchaného) IRA a sponzorovaného Kaddáfím. Libyjská vláda nese zodpovědnost za dědictví Kaddáfího režimu a britská vláda jí nepřestává připomínat důsledky Kaddáfího podpory IRA. (Jenže) aktuální situace v Libyi jakýkoli pokrok nesmírně ztěžuje; proto se Spojené království zasazuje za inkluzivní politický proces v Libyi, který by vedl k vytvoření stabilní vlády," zdůraznila mluvčí. 

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme