Britům se možná prodraží nezdravé jídlo. Nová vládní strategie navrhuje daň z cukru a soli

Britská vláda si nechala vypracovat novou národní stravovací strategii. Ta má za cíl větší zdanění sladkých a slaných potravin v naději, že to povede ke změně receptur jejích výrobců a k lepší kondici Britů.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fish and chips | Zdroj: Pixabay

„Musíme rozbít začarovaný kruh spojený s nezdravým jídlem. Výrobci je nacpou solí a cukrem, lidem to chutná, kupují ho a konzumují a výrobci se pakují a investují do výroby dalšího nezdravého jídla. Tady musí nastat změna, proto navrhujeme daň z cukru a soli. Ne proto, aby se jídlo zdražilo, ale abychom donutili jeho výrobce změnit receptury,“ představil záměry studie předseda komise, která na ní pracovala, restauratér a autor kuchařek Henry Dimbleby. 

Británie se chystá na boj s obezitou. V plánu je omezení slev a prodeje pamlsků u pokladen řetězců

Číst článek

Zatím není jisté, jestli se daň z cukru a soli promítne do legislativy. Britský premiér Boris Johnson, jehož vláda si nechala novou stravovací strategii vypracovat, o ní společně s kabinetem rozhodně během příštích šesti měsíců. 

Tvůrci nové studie se pravděpodobně inspirovali „daní z cukru“ z roku 2018, která cílila na výrobce slazených limonád. Ti byli vládou o nové dani informováni dva roky předtím, než vešla v platnost, a měli tak čas upravit své receptury, aby jejich limonády obsahovaly menší objem cukru a oni tak mohli zachovat jejich ceny.

Kromě návrhu daně z cukru a soli studie obsahuje také tip, aby praktičtí lékaři předepisovali pacientům mimo léků i ovoce a zeleninu. To v nich má vzbudit jiné stravovací návyky než měli dosud a přispět k boji s obezitou. 

Britové patří mezi evropské národy s největším počtem obézních lidí. Spotřebují zhruba třikrát více cukru, než kolik představuje doporučená hodnota. Největší problém to představuje u dětí, kterých je ve věku deset a jedenáct let obézní zhruba pětina.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme