Třetím útočníkem v Londýně byl Ital marockého původu, loni měl namířeno do Sýrie

Spojené království si v poledne minutou ticha připomnělo oběti sobotního teroristického útoku. Policie a tajné služby dál čelí kritice, že hlavnímu strůjci atentátu nevěnovaly dostatečnou pozornost. Metropolitní policie svůj postup hájí. Objevilo se zároveň jméno třetího útočníka, kterým je 22letý Ital marockého původu Youssef Zaghba.

Londýn (Aktualizováno: 21:18 6. 6. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tři teroristé, který útočili v Londýně - zleva Khuram Shazad Butt, Rašíd Radván a Youssef Zaghba | Zdroj: Reuters

Identitu dalších dvou pachatelů atentátu zveřejnily úřady už v pondělí. Jsou jimi britský občan Khuram Shazad Butt původem z Pákistánu a Rašíd Radván, občan Maroka a Libye.

Britská policie identifikovala dva útočníky z Londýna, jednoho už dříve sledovala tajná služba

Číst článek

Sedmadvacetiletý Butt byl v hledáčku tajných služeb a se svými extremistickými názory dlouhodobě netajil. Navíc měl spojení na okruh pachatelů teroristických útoků v Londýně z července 2005 a na radikálního klerika Anjema Choudaryho.

Atentátník podle Telegraphu pracoval pro londýnský dopravní podnik na stanici metra Westminster a měl přístup k tunelům pod budovou parlamentu.

Zastaven na cestě do Sýrie

Italský zpravodajský portál Corriere Della Sera zároveň zveřejnil jméno třetího útočníka. Má jím být Youssef Zaghba, jehož matka byla Italka a otec Maročan. Informaci podle Reuters nejprve potvrdil italský zpravodajský zdroj, posléze i britská policie.

Doposud známé informace hovoří o tom, že Italové Zaghbu zadrželi v roce 2016, když se pokoušel dostat do Sýrie, a na jeho pohyb upozornili i kolegy na ostrovech. Z Londýna ovšem zní, že Zaghba nebyl v hledáčku policie ani tajné služby MI5.

Britští policisté v úterý prohledali v Londýně v souvislosti se sobotním útokem další byty. Zatímco během razie ve východní čtvrti Ilford nikoho nezadrželi, ve čtvrti Barking zatkli 27letého muže, který by měl být v současnosti jediným člověkem ve vazbě. Všech dvanáct dříve zadržených lidí policisté propustili. Na předměstí Barking zatýkaly bezpečnostní složky už v neděli.

České ministerstvo zahraničí pak doporučilo českým občanům, aby se v britské metropoli vyhýbali místům s vysokou koncentrací lidí a byli ostražití.

Starosta: Proč policie nezakročila?

Labouristický starosta Londýna Sadiq Khan teroristům vzkázal, že jeho město nedokážou nikdy zlomit. I Khan ale žádá od policie vysvětlení, proč proti Buttovi nezakročila.

Rovněž konzervativní ministr zahraničí Boris Johnson v rozhovoru pro Sky News přiznal, že policie a kontrarozvědka MI5 musí odpovědět na nepříjemné dotazy, jak mohl dobře známý islamista útok spáchat.

Při londýnském útoku v sobotu v noci zemřelo sedm osob a desítky dalších byly zraněny. Atentát se odehrál na mostě London Bridge a v několik set metrů vzdálené čtvrti Borough Market. Trojice útočníků na mostě najela vysokou rychlostí dodávkou do lidí na chodníku a následně útočila noži. Policie všechny tři atentátníky zastřelila.

Jiří Hošek, mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme