Farmáři v Británii začali utrácet zdravá prasata. Může za to nedostatek řezníků

Velká Británie nabídne šestiměsíční pracovní víza pro 800 řezníků ze zahraničí. Chce tak zabránit tomu, aby museli farmáři utrácet vepře zbytečně. V zemi je akutní nedostatek řezníků a aktuálně je na farmách 120 000 prasat, které nemá kdo porazit a jejich maso zpracovat.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zpracování vepřového masa (ilustrační foto) | Foto: Karl Plume | Zdroj: Reuters

Plán umožnit zájemcům z Evropy pracovat v masozpracovatelském průmyslu oznámil ministr životního prostředí George Eustice. Podle něj by řezníci ze zahraničí mohli vyřešit problém s přemnoženými prasaty na farmách. 

Británií hrozí nedostatek tradičních vánočních krůt. Země nemá dostatek sezónních pracovníků

Číst článek

„Povolíme řezníkům na jatkách a lidem pracujícím při zpracování vepřového přijít sem na omezenou dobu nejvýše šesti měsíců na základě programu pro sezónní pracovníky,“ řekl Eustice. „To nám pomůže vyřešit náš nynější problém, kdy se prasata nahromadila na farmách,“ dodal.

Podle Národní asociace pro chov vepřů už farmáři utratili kolem 6 600 zdravých prasat, jejichž maso neměl kdo zpracovat, píše BBC

Eustice tvrdí, že příčinou nedostatku pracovních sil není Brexit, ale obecně nedostatek pracovníků v odvětví společně s odchodem lidí ze země kvůli pandemii.

V produkci vepřového i dalších částech potravinářského průmyslu ubylo mnoho pracovníků, protože mnoho občanů Evropské unie odešlo během pandemie, to nemá nic společného s brexitem,“ řekl Eustice. „Měli právo tu zůstat, ale mnoho z nich se rozhodlo odejít a být s rodinou během těžkých časů pandemie,“ doplnil.

V Británii je kromě sezónních zemědělských dělníků také nedostatek řidičů kamionů. Aby vláda doplnila potřebné stavy, uvolnila dočasná víza pro pět tisíc řidičů. Zájemců se zatím přihlásilo 300. Úřady dosud vydaly víza pro 20 přihlášených uchazečů.

Kabinet Borise Johnsona chce, aby firmy investovaly do britských zaměstnanců a nespoléhaly se na levnou pracovní sílu ze zahraničí. 

Jaromír Marek, voj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme