Británie má po volbách novou vládu

Britský ministerský předseda Tony Blair oznámil složení své nové vlády. Řada osobností zůstává ve funkcích, nicméně došlo i k některým podstatným změnám. Tou nejvýraznější je překvapivý odchod Robina Cooka z křesla ministra zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nedávný šéf britské diplomacie Robin Cook byl nově jmenován vládním koordinátorem v parlamentu, což místní komentátoři považují za sesazení. Podle londýnského spolupracovníka Radiožurnálu Milana Kocourka se Cook o této změně vyjádřil statečně. Návrat do parlamentní politiky uvítal a dodal, že po sněmovně se mu v posledních čtyřech letech stýskalo.

Na post ministra zahraničí Tony Blair povolal dosavadního ministra vnitra Jacka Strawa. Jeho místo zase zaujme dosavadní ministr školství David Blunkett. O státní finance se bude i nadále starat premiérův osobní přítel a dlouholetý politický spojenec Gordon Brown. Sedm míst v novém labouristickém kabinetu obsadily ženy, což je dosavadní britský rekord.

Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme