Británie má po volbách novou vládu

Britský ministerský předseda Tony Blair oznámil složení své nové vlády. Řada osobností zůstává ve funkcích, nicméně došlo i k některým podstatným změnám. Tou nejvýraznější je překvapivý odchod Robina Cooka z křesla ministra zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nedávný šéf britské diplomacie Robin Cook byl nově jmenován vládním koordinátorem v parlamentu, což místní komentátoři považují za sesazení. Podle londýnského spolupracovníka Radiožurnálu Milana Kocourka se Cook o této změně vyjádřil statečně. Návrat do parlamentní politiky uvítal a dodal, že po sněmovně se mu v posledních čtyřech letech stýskalo.

Na post ministra zahraničí Tony Blair povolal dosavadního ministra vnitra Jacka Strawa. Jeho místo zase zaujme dosavadní ministr školství David Blunkett. O státní finance se bude i nadále starat premiérův osobní přítel a dlouholetý politický spojenec Gordon Brown. Sedm míst v novém labouristickém kabinetu obsadily ženy, což je dosavadní britský rekord.

Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme