Británie zvažuje australský model. Žadatele o azyl by mohla držet na Gibraltaru nebo ostrově Man

Britská vláda zvažuje, že by nově příchozí žadatele o azyl do vyřízení žádostí posílala do svých zámořských území, případně do třetích zemí. Deník The Guardian s odvoláním na své zdroje napsal, že by se ministerstvo vnitra mohlo inspirovat australským migračním systémem. Cílem plánu má být především zastavení silného migračního toku přes Lamanšský průliv a snížení počtu žadatelů o azyl.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počet migrantů, kteří letos zahynuli při pokusu přeplout Středozemní moře směrem do některé z evropských zemí, překročil tisícovku

Loni přes Lamanšský průliv do Británie připlulo rekordních 8420 lidí, většinou v malých člunech. Letos už jich bylo více než 800. Ilustrační foto | Foto: Darrin Zammit Lupi | Zdroj: Reuters

Detaily plánu by měla příští týden poodkrýt ministryně vnitra Priti Patelová.

The Guardian píše, že systém má připomínat kontroverzní migrační politiku Austrálie, která zadržuje stovky lidí v uprchlických táborech na ostrově Nauru a Manus.

Už loni na podzim vláda Borise Johnsona zvažovala, že bude migranty, kteří přicházejí z bezpečných zemí, umisťovat na ostrov Ascension v jižním Atlantiku, případně na 800 mil vzdálený ostrov Svatá Helena. Opoziční labouristé tehdy myšlenku dočasného azylu na odlehlých ostrovech v Atlantiku označili za nelidskou, zcela nepraktickou a zbytečně drahou.

‚Žádný stát už nebude nucen přijímat uprchlíky.‘ Evropská komise představila migrační pakt

Číst článek

The Guardian připomíná, že loni proběhly testy blokády v Lamanšském průlivu - byla velmi podobná australské taktice „otočit lodě“. Tyto a další způsoby mají odradit migranty při snaze proniknout do Spojeného království. Jak připomíná ČTK, loni přes kanál do Británie připlulo rekordních 8420 lidí, většinou v malých člunech. Letos už jich bylo více než 800.

List The Times, napsal, že by migranti mohli být umisťováni na Gibraltar či ostrov Man v Irském moři.

„Zatímco lidé umírají na nebezpečných cestách, byli bychom nezodpovědní, kdybychom nezvážili každou možnou variantu,“ reagovalo bez dalších podrobností ministerstvo vnitra.

Británie nemá po vystoupení z Evropské unie a konci přechodného období právo vracet uprchlíky a migranty automaticky do zemí sedmadvacítky z nichž přišli. Vláda v Londýně se sice snažila přijít s obdobou Dublinských dohod, ale ta byla Evropskou unií odmítnuta.

kuc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme