Plán Mayové proti segregaci? Děti z muslimských škol musí sdílet aktivity s jinými žáky

Jak zní plán britské premiérky Theresy Mayové proti segregaci v největších britských městech? Školy, kde převažují muslimští žáci, budou nově muset zajistit svým žákům kontakty s dětmi z jiných škol. Podle návrhu, který chce premiérka představit krátce po volbách, by měly školy v převážně muslimských čtvrtích nabízet ve spolupráci se školami v sousedství společné vzdělávací, ale i sportovní aktivity nebo kroužky, popisuje britský deník Times.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muslimská škola v Birminghamu. Na ilustračním snímku ředitelka školy Al-Furqan Zahida Husseinová s žáky (čtvrť Sparkhill, Birmingham). | Zdroj: Profimedia

Muslimské školy by také měly mít v základních osnovách výuku britského práva, dějin a hodnot. Plán zahrnuje opětovný důraz na zlepšení angličtiny u všech věkových kategorií. Times dodávají, že podle nejnovější expertní zprávy jsou jazykové nedostatky klíčovým faktorem segregace, zvlášť u mladých žen v muslimských komunitách.

Plán Konzervativní strany zaměřený na větší integraci ve školách je součástí vládního dokumentu, který měl být zveřejněn v květnu, ale kvůli volbám se opozdil. Navazuje na loňská doporučení Louise Caseyové, autorky vládního programu zaměřeného na soudržnost komunit.

Ostrá Mayová pod palbou opozice. Teror v Londýně zvyšuje nejistotu před klíčovým volebním čtvrtkem

Číst článek

Volební program konzervativců ohlašuje novou integrační strategii, jejímž cílem je pomoci lidem v izolovanějších komunitách více se propojit s okolním světem. Aktéři strategie by měli působit na školách, které přijímají informace převážně z jednoho rasového, kulturního nebo náboženského okruhu, aby poznali lidi s odlišným způsobem života, píší Times.

Premiérka Mayová zopakovala tento požadavek v pondělí, když prohlásila, že Britové nesmí žít své životy v řadě oddělených komunit, ale v jednom skutečně Spojeném království. Vládní dokument má být předložen poslancům k diskusím ještě před letní parlamentní přestávkou.

Trojský kůň

Jak deník dále uvádí, zmíněný plán - kromě toho, že reaguje na útoky radikálů – je pokusem, jak se vypořádat s kauzou nazývanou v Británii "Trojan horse scandal" (skandál trojský kůň). V Birminghamu před více než dvěma lety vyšlo najevo, že tamní předáci muslimské komunity se snažili v řadě škol ve městě zavést přísně konzervativní islámské hodnoty.

Zpráva ministerstva školství sice nenašla důkazy o radikalizaci v daných školách, doložila však, že šlo "o koordinované, plánované a dlouhodobé pokusy zavádět v nich netolerantní a agresivní islámský étos".

Zaznívá i kritika

Integrační strategie konzervativců však čelí také kritice, upozorňují Times. Řada muslimských rodičů v Birminghamu je přesvědčena, že školní úspěch jejich dětí plyne z důrazu na striktně konzervativní hodnoty.

Zdroj z radnice listu řekl, že rodiče nechtějí, aby se jejich děti staly sebevražednými útočníky, ale lékaři nebo dentisty. A že jim v tom konzervativně zaměřené školy pomáhají. A to je jen dílčí součást složitých debat na téma, na které premiérka poukázala během pondělního projevu v Downing Street, uzavírá britský list.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme