Británie může do USA vydat některé prominentní osoby podezřelé z terorismu

Velká Británie může s konečnou platností vydat do Spojených států prominentního muslimského duchovního Abú Hamzu Masrího. Evropský soud pro lidská práva posvětil vydání i další čtveřice mužů podezřelých z terorismu. Složité právní případy se vlečou už mnoho let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archivní snímek muslimského duchovního Abú Hamzy Masrího | Zdroj: Reuters

Dva z podezřelých muslimů jsou v britském vězení už od roku 1998. To z nich dělá nedobrovolné britské rekordmany v délce vazby bez soudního procesu.

Abú Hamza Masrí patří dlouhodobě k nejvlivnějším muslimským duchovním v Británii. Ve Spojených státech čelí mimo jiné obvinění z pokusu vytvořit ve státě Oregon výcvikový tábor pro teroristy a z podílu na únosu rukojmích v Jemenu.

Štrasburský soud svým konečným verdiktem potvrdil, že pětici podezřelých nehrozí za oceánem „nelidské nebo ponižující zacházení“.

Britské ministerstvo vnitra konec vleklých soudních tahanic přivítalo. Předání osob americkým úřadům by mohlo následovat během několika týdnů.

Jiří Hošek, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme