Zelené barety z Devonu cvičí v Bělorusku. Elitní jednotka britských vojáků zkouší tamní zimu

Tři desítky britských vojáků z elitní jednotky námořní pěchoty se v Bělorusku právě účastní dvoutýdenního cvičení, které potrvá do 14. března, oznámila britská vláda na svém webu. „NATO v Bělorusku, to je ostentativní gesto (běloruského prezidenta) Alexandra Lukašenka vůči Moskvě,“ napsal polský zpravodajský server Onet.pl, jehož zprávu v úterý přebrala i ruská média.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská námořní pěchota - zelené barety. (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Zelené barety z Devonu“ mají podle webu britské vlády procvičit spolu s členy běloruských ozbrojených sil schopnosti přežití v zimních podmínkách. Jde o největší skupinu příslušníků britských ozbrojených sil v Bělorusku v rámci programu dvoustranné spolupráce, uvedlo komuniké, připomínající i účast běloruských vojáků na cvičeních v Británii.

Lukašenko obvinil Rusko ze snahy o anexi Běloruska. ‚Nikdy na inkorporaci nepřistoupím,‘ prohlásil

Číst článek

Podle polského serveru už sám přílet jednotky z členského státu Severoatlantické aliance do Běloruska, i když jen na cvičení, je „bezprecedentní“ a představuje „důležitý signál do Moskvy“. Ta v posledních měsících stupňuje tlak na Lukašenka, aby přistoupil na dalekosáhlé ústupky, znamenající faktickou likvidaci svrchovanosti Běloruska, napsal Onet.

To, že společné cvičení s Brity představuje „politickou demonstraci“, podle serveru potvrzuje i způsob, jakým Britové přicestovali. Místo aby využili mezinárodní letiště u Vitebska, kde se nachází vojenské cvičiště, přistáli uprostřed dne v několik stovek kilometrů vzdáleném Minsku a jejich vojenské letadlo zaparkovalo co nejblíže k terminálu pro cestující, odkud se dá natáčet a fotografovat. Bělorusové to vysvětlují tím, že bez víz lze do Běloruska přicestovat jen a pouze do Minsku.

Víza podle serveru mohli britskému komandu vydat i v Londýně, ale jen přistání v Minsku – na rozdíl od Vitebska – mohlo zajistit řádný rozruch. A Britové teď s Bělorusy cvičí na polygonu, kde se před třemi lety konaly rusko-běloruské manévry, při kterých jako nepřítel figurovalo NATO.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme