Británie nechce mít s Irskem pevnou hranici. Jednání o brexitu se teď mohou posunout, vítá návrh Brusel

Evropská komise přivítala britský návrh budoucího uspořádání hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Umožní podle ní pokročit v jednáních o brexitu. Londýn oznámil, že na Irském ostrově nebude chtít obnovit pevnou hranici s kontrolami. To si nepřeje ani Evropská unie, která se obává návratu nepokojů v Severním Irsku.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brexit? | Zdroj: ČTK

Mluvčí Evropské komise Annika Breidthardtová označila zveřejnění britského návrhu za pozitivní krok. Umožní podle ní začít o tomto klíčovém bodu rozluky mezi Evropskou unií a Británií vážně jednat. Současně ale upozornila, že čas na dohodu o podmínkách brexitu se krátí, informoval Radiožurnál.

Mluvčí také připomněla slova hlavní unijního vyjednávače Michela Barniera, podle kterého je nutné zajistit, aby lidé mohli přes severoirskou hranici dál volně cestovat. Shoda na tomto bodu je jednou z podmínek pro to, aby obě strany mohly začít jednat o budoucích obchodních vztazích, jak požaduje Británie.

Hranici dlouhou pět set kilometrů bez celních a imigračních kontrol denně překročí asi třicet tisíc lidí. Po brexitu ale mezi Severním Irskem a Irskou republikou povede hranice mezi Spojeným královstvím a Evropskou unií.

Premiérka Theresa Mayová řekla, že zavádění nové celní hranice na ostrově je nepřijatelné. Podobně se vyjádřilo také Irsko. Tamní ministr zahraničí Simon Coveney řekl, že teď je třeba probrat detaily návrhu.

Filip Nerad, Lukáš Matoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme