Finsko 3:0 Česko

Británie nejspíš legalizuje sňatky homosexuálů i přes odpor Cameronových konzervativců

Vládě britského premiéra Davida Camerona se nejspíš podaří legalizovat homosexuální sňatky, byť se očekává, že se většina poslanců jeho Konzervativní strany během dnešního hlasování postaví proti legislativě, s níž mají problém i ostrovní církve.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

homosexuálové (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Církevní organizace se obávají, že budou nuceny oddávat homosexuální páry v kostelích. Vláda je uklidňuje, že v zákonu jsou hned čtyři pojistky, aby něco takového možné nebylo.

Došlo k paradoxní situaci, co se týče načasování, protože právě včera se svého úřadu ujal nový arcibiskup z Canterbury Justin Welby. Jeho odpor vůči převratné novince je zřejmý, ale Welby tvrdí, že jeho Anglikánská církev kvůli tomu nechystá střet s vládou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O legalizaci sňatků homosexuálů ve Velké Británii informoval zahraniční zpravodaj Jiří Hošek

„Vláda ten zákon chce přijmout. My si myslíme, že tam jsou otazníky kolem toho, jak se změna připravuje. Není to konflikt, je to součást normální diskuze. My jsme svoje stanovisko dali najevo a já jsem zajedno s ostatními arcibiskupy," tvrdí novopečený arcibiskup z Canterbury Justin Welby.

Anglikánská církev poslala každému zákonodárci osmistránkový materiál, ve kterém vysvětluje svůj odpor vůči zákonu, který byl přijatý prý ve spěchu a který údajně bude „studenou sprchou“ například pro učitele, kteří dětem vštěpují, že manželství je akt mezi mužem a ženou.

Podle premiéra sňatky homosexuálních párů nejsou v rozporu s konzervativními hodnotami. Stejně to vidí i jeden z Cameronových „věrných“ poslanců Gavin Barwell.

„Já jsem konzervativec, protože věřím v instituci manželství. Myslím, že je to v naší společnosti něco velmi důležitého. Budu rád, když uvidím co největší počet lidí spojených v manželství. Takže to je otázka principu. Průzkumy navíc ukazují, že téma nebude mít dopad na příští parlamentní volby,“ tvrdí Gavin Barwell.

Britský premiér David Cameron na sjezdu konzervativců v Birminghamu, 10. října 2012 | Foto: Reuters

Cameronovi hrozí, že zhruba 180 jeho vlastních poslanců z celkového počtu 303 převratnou novinku nepodpoří. Zákon ale zřejmě bezpečně projde hlasy labouristů a liberálních demokratů.

David Cameron se zařekl, že on tedy nikoho přesvědčovat nebude a že se každý ze zákonodárců může rozhodnout podle vlastního vědomí a svědomí. Jenže prý za něj lobbuje ministr financí George Osborne.

V zákulisí se lobbuje

A podle deníku Independent, který se odvolává na konzervativního bloggera Iaina Dalea, probíhá v zákulisí i něco na styl vydírání, že by se mohla prozradit pravá sexuální orientace některých Toryů, pokud by ti náhodou hlasovali proti legalizaci homosexuálních sňatků.

Uvnitř Konzervativní strany se najde dost význačných představitelů, kteří mají za sebou různé homofobní výroky. Třeba současný ministr spravedlnosti Chris Grayling kdysi prohlašoval, že hostince typu „Bed and Breakfast“ provozované křesťany by měly získat pravomoc odmítat nocležníky na základě jejich sexuality.

Jiří Hošek, Kateřina Kozmová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme