Oslavy vzniku Československa v Oxfordu: Češi a Slováci v univerzitním parku zasadili Lípu přátelství

Blížící se sté výročí vzniku Československé republiky si připomínají Češi a Slováci po celém světě. V anglickém Oxfordu zasadili členové tamní české a slovenské komunity Lípu přátelství a to přímo v univerzitním parku.

Tento článek je více než rok starý.

Oxford Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parkem zněly obě části někdejší společné hymny, visela zde česká a slovenská vlajka. Češi a Slováci si společně v Oxfordu připomněli výročí státnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výročí 100 let od založení Československé republiky si připomněli Češi a Slováci v anglickém Oxfordu. V tamním univerzitním parku zasadili Lípu přátelství. Více si poslechněte v reportáži Jaromíra Marka.

„Chceme ukázat světu, že i když jsme se rozdělili, tak k sobě máme blízko,“ řekl Radiožurnálu organizátor slavnosti Radoslav Jacečko.

V univerzitním parku, kousek od Lavičky Václava Havla se o víkendu sešlo asi pět desítek lidí, byly slyšet dudy a mnozí přišli dokonce v kroji.

„Je to taková košilka z východního Slovenska i s kloboukem. Mám tu i dceru, která je také ve slovenském kroji. Jsou to tradice, které chceme a snažíme se udržovat, i když žijeme mimo Slovensko,“ řekl Daniel, který se akce zúčastnil.

Dvě bratrské krajiny

Vedle takříkajíc starousedlíků byli v Oxfordu i studenti. Slovák Martin a Čech Petr. Oba se narodili až po rozpadu Československa. Co pro ně tento již neexistující stát znamená?

Průzkum ke 100 rokům od vzniku Československa: kdyby se monarchie nerozpadla, měli bychom se lépe nebo stejně

Číst článek

„Pořád je to součást kultury, když se dneska díváme na filmy. Součástí české historie je i Československo,“ myslí si Petr. „Svým způsobem nám to připomíná, že jsme dvě bratrské krajiny a máme mezi sebou stále velmi silné vztahy, které vycházejí z určité společné historie,“ dodává Martin.

Od rozdělení Československa uplynulo už čtvrt století, přesto k sobě mají Češi a Slováci v Oxfordu ze všech národnostních komunit nejblíž, a to nejen díky jazykové blízkosti, jak vysvětlil Radoslav Jacečko: „Setkáváme se. Když člověk hledá někoho na pokecání nebo chce jít na pivo, tak buď Čecha anebo Slováka člověk najde. Jsme blízko.“

Pan Hynek zdůraznil, že je dobré mít přátele. „V zahraničí jsme všichni na jedné lodi. Každý sem přišel za nějakým účelem, za nějakým cílem, ale je vždycky dobré mít někoho poblíž, s někým se přátelit,“ popsal Čech žijící v Británii.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme