Na výměnu hráčů není vhodná chvíle, zastal se Mayové britský ministr financí Hammond

Británie musí raději najít způsob, jak spořádaně opustit Evropskou unii, než aby se snažila sesadit premiérku Theresu Mayovou. Uvedl to v neděli britský ministr financí Philip Hammond serveru Sky News, kde také popřel zprávy tisku o údajném spiknutí uvnitř vlády s cílem nahradit Mayovou jiným členem kabinetu.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Británie musí raději najít způsob, jak spořádaně opustit Evropskou unii, než aby se snažila sesadit premiérku Theresu Mayovou, uvedl britský ministr financí Philip Hammond | Foto: Hannah McKay | Zdroj: Reuters

„Změna předsedy vlády by nám nepomohla,“ řekl s tím, že není vhodná chvíle hovořit o „výměně hráčů“. Zároveň varoval, že odchod Británie bez dohody s Evropskou unií by byl pro ekonomiku katastrofální, uvedl server Sky News.

Ale dohodu o brexitu, kterou premiérka vyjednala s unií, parlament již dvakrát nepřijal.

Mayová čelí vzpouře, uvedl britský nedělník. Jedenáct členů kabinetu požaduje její rezignaci

Číst článek

„Jsem realistický a (uvědomuji si), že možná nebudeme schopni získat většinu pro premiérčinu dohodu. Pokud tak tomu je, pak se parlament bude muset rozhodnout nejen o tom, proti čemu je, ale i o tom, pro co je,“ řekl Hammond.

Druhé referendum?

Připustil, že si není jist, zda by se v parlamentu našla většina pro schválení druhého referenda o brexitu, ale byl by to logický návrh.

„Je jasné, že sněmovna bude mít v příštích dnech příležitost, aby – pokud neschválí premiérčinu dohodu – se pokusila dát dohromady většinu pro jiný návrh, který by mohl pokročit,“ řekl Hammond podle agentury Reuters.

Podle nedělníku The Sunday Times měl mít největší šance na nahrazení Theresy Mayové šéf britského úřadu vlády David Lidington. Ten sám ale uvedl, že o to nestojí a nemá ambici stát se premiérem.

Premiérka Mayová získala ve čtvrtek v Bruselu na summitu Evropské unie odklad brexitu přinejmenším do 12. dubna, není však jisté, zda v příštích dnech přesvědčí poslance k podpoře hotové dohody s EU, kterou předtím už dvakrát odmítli. V opačném případě hrozí Británii neřízený brexit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme