Británie po čtyřech letech znovu otevřela své velvyslanectví v Íránu

Británie znovu otevřela svou ambasádu v Íránu. V Teheránu u toho byl ministr zahraničí Spojeného království Philip Hammond. Jde tak o první návštěvu vysoce postaveného britského diplomata od roku 2003. Své velvyslanectví v Londýně dnes otevře i Írán.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský ministr zahraničí Philip Hammond v Teheránu

Britský ministr zahraničí Philip Hammond v Teheránu | Zdroj: Reuters

Otevření ambasád umožnila červencová dohoda mezi Teheránem a šesti světovými mocnostmi o omezení íránského jaderného program.

Ta výměnou za přísnější kontrolu atomových zařízení slibuje postupné zrušení sankcí proti Islámské republice.

Právě zavedení sankcí ostrovní monarchií vyvolalo před čtyřmi lety ostré protesty Íránu. Rozvášněný dav pak v Teheránu vyplenil sídlo britského velvyslance. Po uzavření současné dohody se Írán znovu sbližuje i s dalšími evropskými státy.

Před necelým měsícem byl v Teheránu i francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius, mimo jiné proto, aby tam obnovil hospodářskou spolupráci obou zemí.

Britský ministr zahraničí Philip Hammond v Teheránu | Foto: Reuters

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme