Británie pohřešuje v Kataru dva své občany, kteří vyšetřovali otrockou práci

Velká Británie hledá dva své občany, kteří odjeli do Kataru vyšetřovat údajnou otrockou práci na staveništích pro fotbalový šampionát v roce 2022. Dva Britové pracující pro mezinárodní nevládní organizaci ochránců lidských a pracovních práv měli zjistit, nakolik jsou informace o nelidských podmínkách na stavbách pravdivé. Teď oba muži zmizeli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katar

Katar | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Britové jsou pohřešovaní od neděle. Mezinárodní nevládní organizace pracovních práv Global Network for Rights and Development (GNRD), která sídlí v Norsku, se domnívá, že je Katarci zatkli.

Katarské úřady ale tvrdí, že o nich nemají žádné informace. Oba se měli vrátit do Evropy v neděli, do letadla však nenastoupili. Ještě dříve mluvili o tom, že je nejspíš sleduje policie.

Na honosných stavbách stadionů a hotelů pracují statisíce lidí z Indie, Nepálu či Bangladéše. V nejbohatší zemi světa prý někteří dělníci dostávali za denní práci v těžkých podmínkách 18 korun.

„Slíbili mi výdělek 600 amerických dolarů měsíčně, v letadle ale roztrhali smlouvu a dali mi podepsat jinou, s platem 250 dolarů. Pět měsíců už jsem ale nedostal nic. Mám dluhy a rodině jsem ještě neposlal jediný dolar,“ popsal situaci jeden dělník z Nepálu pro internetový server deníku Guardian.

Dělníci pracují v nelidských podmínkách, odejít bez povolení nesmí

Mezi dělníky je na stavbách vysoká úmrtnost, pracují až 10 hodin denně v úmorném horku a bydlí v brlozích za městem. Nemají přitom možnost ukončit pracovní poměr a opustit zemi bez svolení zaměstnavatele.

Jednu dobu se tak na konzulátu Nepálu tísnilo několik stovek lidí, kteří se chtěli vrátit, ale katarské úřady jim nechtěly dát povolení k opuštění země.

Organizace Amnesty International už skutečně mluví o otrocké práci a také Evropský parlament vyzval Katar, aby dodržoval lidská práva. Vedení země pak slíbilo, že situaci napraví, ale nic zatím se nestalo.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme