Británie prošetřuje statisíce chyb v registrech dárců orgánů

V britském registru dárců orgánů je zmatek. Ve Velké Británii je možné odebrat zemřelému části těla k transplantaci jen pokud existuje jeho předběžný souhlas, nebo pokud s tím po jeho smrti souhlasí rodina. Údaje o tom, které orgány se smí jednotlivým dárcům odebrat, se ale pomíchaly.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spojené království Velké Británie a Severního Irska

Spojené království Velké Británie a Severního Irska | Foto: Emanuel Macoun

V britském registru je na sedmnáct miliónů jmen. Většinou lidé dávají souhlas s použitím kteréhokoli orgánu, někteří jsou ale ochotni po své smrti darovat třeba jen oční rohovku nebo jinou část těla.

Příčinou zmatků je chyba v programu, která během deseti let postihla data přibližně 800 tisíc potenciálních dárců. Někteří z nich mezitím zemřeli a stali se skutečnými dárci, ale předpokládá se, že ve dvou desítkách případů došlo k odebrání jiného orgánu, než si dotyčný přál.

Jitka Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme