Británie radí Rusku, jak zvládnout situaci v Čečensku

Velká Británie se rozhodla posílit spolupráci s Moskvou v boji proti mezinárodnímu terorismu. Rusku radí, jak vyřešit problém Čečenska a nabízí zkušenosti s bojem se separatisty v Severním Irsku. Před studenty moskevských vysokých škol to potvrdil britský velvyslanec v Rusku Anthony Brenton. Diplomat také hájil svobodu slova v Británii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: All-moscow.ru

Podle britského diplomata by mohlo Rusko při uklidnění situace v Čečensku použít obdobný postup jako Velká Británie v případě Severního Irska. Brenton potvrdil, že se před 10 dny zástupci obou zemí setkali a britská strana nabídla Rusku zkušenosti, jak dosáhnout příměří, tedy cestou rozhovorů a politické spolupráce. Někteří poslanci ruské státní dumy na to ale reagovali tím, že vůdce čečenských separatistů Aslan Maschadov podobnou šanci už v minulosti dostal a nevyužil ji.

Studenti také chtěli znát názor velvyslance Spojeného království na nedávné zveřejnění rozhovoru se Šamilem Basajevem v britské televizi, proti kterému Rusko ostře protestovalo. Anthony Brenton řekl, že jeho země dodržuje svobodu slova a nemůže ovlivňovat to, co třeba televize vysílají. Svobodná média jsou podle něj pro demokracii do nejdůležitější. Británie ale samozřejmě činy Šamila Basajeva absolutně odsuzuje.

Markéta Kaclová, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme