Británie řeší případ novodobého otrokářství, trojice žen v něm strávila 30 let

Velkou Británií otřásá případ novodobého otrokářství. Policie pomohla na svobodu trojici žen, která trpěla 30 let v jednom domě v jižním Londýně. Jejich věznitelé skončili za mřížemi. Soudce už je ale na kauci propustil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská policie. Ilustrační foto

Britská policie. Ilustrační foto | Foto: CC BY-SA 3.0, Kim Traynor

Ženy po shlédnutí televizního pořadu kontaktovaly nevládní organizaci Freedom Charity. Ta otrokyním od počátku věřila a kontaktovala policii.

Kriminalisté zjistili, o který dům v londýnské čtvrti Lambeth se jedná. Napřed ho opustily ženy a včera policie zatkla jejich věznitele. Jde o muže a ženu ve věku 67 let, údajně nejsou Britové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ novodobého otrokářství sleduje londýnský zpravodaj Jiří Hošek

Kevin Hyland z Metropolitní policie tvrdí, že jde o případ, který na poli otrocké práce nemá v Británii obdoby. Velký důraz se přitom klade na blaho obětí.

„Oběti jsou v péči charity, která pomáhá hluboce traumatizovaným lidem. To je právě jejich případ a je zásadní, abychom při zjišťování informací postupovali velmi citlivě,“ uvádí Kevin Hyland z Metropolitní policie.

Podle něj měly ženy ze svých věznitelů panickou hrůzu. Požívaly jistou míru osobní svobody. Nejmladší oběť otrocké práce, 30 letá Britka, strávila za zdmi nenápadného domu celý svůj život. Možná se v domě i narodila.

Nešlo o sexuální zneužívání

Policie se domnívá, že ženy byly terčem fyzického násilí, psychického nátlaku, ale nikoli sexuálního zneužívání. Žily prý v otřesných podmínkách, ale požívaly určité míry osobní svobody.

Oběti mají evidentně důvěru v zakladatelku Freedom Charity Aneetu Premovou, která s nimi tajně komunikovala ještě předtím, než odešly z domu hrůzy.

„Jsou na bezpečném místě a tak šťastné, jak to okolnosti dovolují. Dostává se jim veškeré potřebné pomoci. Ženy se musejí pokusit vrátit do normálního života. To bude pro někoho, kdo strávil 30 let nedobrovolně zavřený v domě, velmi složité. Současně je to ale případ velké naděje pro tyto ženy."

Obětmi otrokářství a nucené práce se na ostrovech občas stávají i Češi nebo Slováci. Odhaduje se, že takovýchto případů může být několik tisíc.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme