Británie se bez velkých emocí rozloučila s expremiérkou Margaret Thatcherovou

Britové se dnes rozloučili s bývalou ministerskou předsedkyní Margaret Thatcherovou. Pohřbu Železné lady se zúčastnilo na dva tisíce prominentních hostů včetně britské královny Alžběty II. Baronka Thatcherová zemřela minulé pondělí ve věku 87 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velká Británie se rozloučila s legendou vysoké politiky, bývalou premiérkou a baronkou Margaret Thatcherovou | Zdroj: Reuters

Smuteční průvod vyjel dopoledne od Westminsterského paláce, kde byla rakev s ostatky bývalé premiérky přes noc uložena, směrem ke katedrále svatého Pavla.

Vůz s rakví se cestou zastavil v kostele St Clement Danes, rakev byla naložena na dělovou lafetu a v poledne průvod dorazil do katedrály na bohoslužbu.

Ještě předtím postupně dorazili všichni smuteční hosté, včetně britské panovnice Alžběty II. s manželem, princem Filipem. Pak byla přinesena vlajkou zahalená rakev a za ní řády, které Margaret Thatcherová během života získala.

Vychází pět let uzamčená autobiografie Thatcherové, očekává se bestseller

Číst článek

Na církevním obřadu promluvil londýnský biskup, vnučka Margaret Thatcherové a premiér David Cameron. Zazněly žalmy a také oblíbená hudba bývalé šéfky vlády.

Samotný pohřeb se bude koná odpoledne v krematoriu Mortlake, a to jen v úzkém rodinném kruhu. Na klidný průběh smutečního ceremoniálu dohlíželo v ulicích Londýna na čtyři tisíce policistů.

Někteří europoslanci zvažují, co pojmenovat po Thatcherové. Návrh ale vyvolal i odpor

Číst článek

Margaret Thatcherové by se zřejmě útrata 10 milionů liber ze státní poklady za její vlastní pohřeb nelíbila - britská ekonomika je v totiž recesi, stoupá nezaměstnanost a úřady neustále přijímají další úsporná opatření.

Smuteční průvod lemovali také odpůrci Margaret Thatcherové, nebylo jich však mnoho a chovali se umírněně | Foto: ČTK/AP

Příznivkyně politiky Margaret Thatcherové smutní nad jejím skonem | Foto: Reuters

Jiří Hošek, Český rozhlas, Ondřej Bouda, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme