Británie se nejspíš dočká sňatků gayů a leseb, v kostelích ale budou dál tabu

Británie se chystá legalizovat sňatky osob stejného pohlaví. Příslušný návrh zákona představila v parlamentu současná vláda. Norma výslovně zakáže pořádání těchto svateb Anglikánské církvi v Anglii a ve Walesu. Tato církev se důrazně postavila proti sňatkům homosexuálů stejně jako některá další náboženství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

homosexuálové (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Povinnost uzavírat sňatky osob stejného pohlaví se nemá týkat ani římsko-katolické církve, Židů nebo muslimů.

Ministryně kultury Maria Millerová slibuje těmto náboženstvím náležitou ochranu před případnými žalobami odmítnutých zájemců o svatbu.

První gay-sňatek by Británie mohla vidět v roce 2014. Návrh zákona kritizovali někteří vládní poslanci, kterým chybí větší společenská diskuze.

Proti myšlence je údajně asi stovka poslanců Konzervativní strany. Opoziční labouristé zase mají pocit, že legislativní norma, která se týká jen Anglie a Walesu, nejde dost daleko.

Šéf labouristů Ed Miliband se nicméně chce postarat o to, aby zákon úspěšně prošel Dolní sněmovnou. Podle biskupa z Leicesteru Tima Stevense kontroverzní téma „odděluje politickou třídu od praktikujících věřících“.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme