Británie se smí zapojit do útoků v Sýrii. Její letouny vzápětí odstartovaly

Většinou 174 hlasů schválila britská Dolní sněmovna zapojení země do leteckých úderů proti takzvanému Islámskému státu v Sýrii. Zatím stroje Královského letectva směly útočit pouze na cíle v Iráku. Krátce po hlasování britské letouny poprvé na území Sýrie zaútočily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér David Cameron během debaty v Dolní sněmovně | Zdroj: ČTK

Hlasování v Dolní sněmovně předcházela maratónská desetihodinová, místy velmi emotivní debata. Celkem v ní vystoupili 104 poslanci.

Nakonec vládní strategii postupu proti tzv. Islámskému státu podpořilo 397 zákonodárců, 223 byli proti.

Podle zákulisních informací hlasovalo s vládou Davida Camerona 67 labouristických poslanců. Ti, jak známo, mohli hlasovat podle vlastního vědomí a svědomí.

Nejspíš by jich bývalo bylo méně, nebýt plamenného proslovu stínového ministra zahraničí za Labour Party Hilaryho Benna. Ten v projevu, který i veteráni ostrovní politiky označují jako památný, podpořil nálety v Sýrii a vysloužil si dlouhotrvající potlesk.

Stroje Královského letectva se krátce na to do útoků v Sýrii zapojily. Čtyři letouny typu Tornado se nad ránem vrátily zpět na základnu na Kypru.

Zatím se neví, jaké cíle v Sýrii bombardovaly. Očekává se, že další detaily zveřejní britské úřady během dnešního dne.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme