Británie se vzpamatovává z vichřice, zahynuli dva lidé

Život ve Velké Británii se po včerejších vichřicích v mnoha částech země vrací do normálních kolejí. Nejhůře postižené byly oblasti v západním Skotsku a v severním Irsku, kde vichřice dosahovaly rychlostí přes sto kilometrů za hodinu. Vichřice si vybraly i dvě oběti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vichřice převrátila kamion na dálnici u Edinburghu | Zdroj: Reuters

Ve městě Tunbridge Wells v hrabství Kent u Londýna se zřítil velký strom na dodávku, ve které zahynul padesátiletý řidič. Z vyšetřování vyplývá, že vůz v době pádu stromu nebyl v pohybu.

Druhou obětí je námořník malé cisternové lodi, kterou zasáhla velká vlna v Lamanšském průlivu. Dva další členy posádky zachránil vrtulník.

V hlavním městě Skotska Edinburghu byla naměřena rychlost větru 163 kilometrů za hodinu. Za své vzalo hodně stožárů elektrického vedení, ve Skotsku bylo v jedné chvíli bez proudu až 100 tisíc domácností a firem. Počet se postupně snižuje s tím, jak pohotovostní čety dodávky obnovují. Dnes dopoledne bylo stále bez elektřiny 15 tisíc domácností.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník ČRo ve Velké Británii Milan Kocourek rekapituluje škody po vichřici na ostrovech

Podle skotského ministra dopravy Keitha Browna je neustále v pohotovosti na 350 týmů, které odklízejí padlé stromy na železničních tratích. Četná vlaková spojení ve Skotsku tak nahradily autobusy.

Padlé stromy zatarasily mnoho silnic, vichřice převrátily hodně vysokých nákladních vozů – například i v okolí Manchesteru nebo v rámci velkého Londýna.

Vichřice za sebou v Belgii zanechala 4 zraněné

Číst článek

Kvůli prudkým větrům musely být z bezpečnostních důvodů uzavřeny také přístupové silnice k edinburgskému letišti. Zrušeny byly mnohé lety do Edinburghu a cestující byli vyzýváni, aby se informovali o svých letech předem. Provoz byl narušen i na velkých letištích Heathrow a Gatwick a na několika dalších.

Vichřice způsobila značné škody také v severním Irsku a v některých částech Anglie – uzavřen musel být i přístav Dover.

V noci se vrátí silný vítr, na horách hrozí závěje

Číst článek

Dostihové závodiště Epsom v hrabství Surrey bylo evakuováno, když spadla část střechy a zřítil se kus tribuny. Asociace britských pojišťoven slíbila, že výdaje za škody budou promptně uhrazeny.

Předpovědi na dnešek byly mnohem příznivější. V západním Skotsku má padat sníh, v jiných částech je dokonce slunečno bez větších poryvů větru.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme