Britové obvinili v případu otravy exagenta Skripala třetího Rusa. Figuruje i v kauze výbuchu ve Vrběticích

Britská policie obvinila třetího Rusa v případu pokusu o vraždu bývalého ruského dvojího agenta Sergeje Skripala v Salisbury z roku 2018. Za útokem nervově paralytickou látkou novičok podle britské policie kromě dvou dříve obviněných stál také Denis Sergejev, který podle vyšetřovatelů operaci velel. Britská ministryně vnitra Priti Patelová sdělila, že Londýn bude nadále mimořádně rázně reagovat na pokračující hrozbu ze strany Ruska.

Londýn (Aktualizováno: 16:08 21. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově policie obvinila Denise Sergejeva, který používá krycí identitu na jméno Sergej Fedotov

Nově policie obvinila Denise Sergejeva, který používá krycí identitu na jméno Sergej Fedotov | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Moskva reagovala vyjádřením, v němž odmítla, aby byla odpovědnost za útok na Skripalovy přenášena na Rusko.

Británie v nepřítomnosti stíhá již dva agenty ruské vojenské rozvědky Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu. Tito dva muži a nově obviněný Sergejev podle investigativního serveru Bellingcat figurují také v případu výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v České republice z roku 2014.

Použití novičoku není náhoda, bylo možné zbavit se Navalného jinak. Je to signál Kremlu, tvrdí experti

Číst článek

Scotland Yard uvedl, že u Sergejeva, který používá krycí identitu na jméno Sergej Fedotov, existuje dostatek důkazů pro obvinění z vražedného spiknutí, pokusu o vraždu, držení a použití chemické zbraně a způsobení těžké újmy na zdraví.

Stejně jako v případě Miškina a Čepigy vydaly britské úřady na Sergejeva zatykač a požádají o spolupráci Interpol.

„Pokud tito jednotlivci někdy vycestují mimo Rusko, uděláme vše pro to, abychom je zadrželi, zajistili jejich vydání a postavili je před spravedlnost tady ve Spojeném království,“ komentoval v úterý krok policie britský premiér Boris Johnson. Podle něj v úterý bude o věci s ruským velvyslancem jednat Úřad pro zahraniční věci a mezinárodní rozvoj (FCDO).

Britská ministryně vnitra Patelová v úterý v parlamentu řekla, že vláda bude „nadále mimořádně rázně reagovat na pokračující a výraznou hrozbu“ ze strany ruského státu.

„Obyvatel Ruska si vážíme, ale uděláme, co bude v našich silách, abychom zajistili bezpečnost této země,“ dodala ministryně. Mluvčí premiéra Johnsona řekl, že šéf vlády hodlá o věci mluvit s ruským velvyslancem v Londýně.

Vyjádření Moskvy

Proti novým obviněním Londýna se vymezila mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. „Důrazně odmítáme veškeré pokusy Londýna přenést odpovědnost za události v Salisbury na Moskvu a trváme na profesionálním, objektivním a nepředpojatým prošetření incidentu,“ uvedla v úterý podle ruské tiskové agentury TASS.

Skripal a jeho dcera Julija byli otráveni v anglickém Salisbury v březnu 2018, oba útok přežili. Později se ukázalo, že šlo o otravu paralytickou látkou novičok. Při manipulaci s kontaminovanými předměty se otrávili i další tři Britové, jedna žena zemřela.

‚Hrozba stále roste.‘ Britská policie dostala v reakci na kauzu novičok nové pravomoci

Číst článek

Londýn později z útoku obvinil Rusko a jeho vojenskou rozvědku GRU. Jeho provedení Britové připsali Miškinovi a Čepigovi, kteří do Británie přijeli s pasy na jména Alexandr Petrov a Ruslan Boširov.

Mezinárodní investigativní skupiny Bellingcat a další média už před lety psala o tom, že útok proti Skripalovi připravoval rovněž Sergejev.

Britská policie proti němu ale dlouho neměla dostatek důkazů a obvinila ho až nyní, více než tři roky po útoku.

„Přijeli sem ve dvou skupinách, Petrov s Boširovem společně, Fedotov sám, setkali se a nepochybně pracovali jako malý tým, jehož cílem bylo použít novičok k zabití lidí v této zemi,“ řekl na tiskové konferenci jeden z vysokých představitelů policejní protiteroristické jednotky Dean Haydon.

„Všichni tři jsou nebezpeční... Pokusili se tady v Británii zavraždit lidi a přivezli sem neznámým způsobem extrémně nebezpečnou látku,“ dodal.

Nejel do Salisbury

Bellingcat: Rus, jehož Britové viní z otravy Skripala, je agentem GRU. Dokazují to fotky ze svatby

Číst článek

Sergejev podle policie po celou dobu pobytu v Británii začátkem března 2018 bydlel v Londýně a na rozdíl od svých spolupracovníků do Salisbury necestoval. Zpátky do Moskvy odletěl ve chvíli, kdy Miškin s Čepigou po přípravě útoku nasedali v Salisbury do vlaku zpět do Londýna.

Podle Haydona informace naznačují, že tito tři muži se podíleli na přípravě podobných útoků i v dalších zemích. Britská policie proto spolupracuje také s Českou republikou a Bulharskem, které rovněž vyšetřují útoky ruských agentů na svém území.

V souvislosti s vyšetřováním výbuchu ve Vrběticích na Zlínsku pátrá česká policie po Miškinovi a Čepigovi, podle médií byl mezi členy komanda GRU, které akci připravovalo, i Sergejev. Česká vláda kvůli Vrběticím vypověděla 18 ruských diplomatů, následoval reciproční ruský krok.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme