Kanada 6:1 Česko

Británie si připomněla rozhodující bitvu. K nebi vzlétly desítky historických stíhaček

Přelety historických letadel, vzpomínkové akce a setkání s veterány. Tak si Spojené království připomíná tzv. Den Bitvy o Británii. Před 75 lety odrazili stíhači Královského letectva s těžkými ztrátami mohutné nálety nacistické Luftwaffe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozhodující bitvu o Británii připomněl sraz historických letadel | Zdroj: Reuters

Za rozhodující den Bitvy o Británii se považuje 15. září 1940. Poškození tehdy neunikl ani Buckinghamský palác. Luftwaffe ztratila na šest desítek strojů a prohrála i v propagandistickém klání ohledně výsledků vzdušných bojů.

Podle velitele historické letky Bitvy o Británii, majora DuncanaMasona, šlo o událost, která změnila světové dějiny. Mason ji v britské historii řadí na úroveň bitev u Trafalgaru a Waterloo.

Na vzpomínkové akci v katedrále sv.Pavla v Londýně se poprvé setkali premiér David Cameron a nový lídr opoziční Labour Party JeremyCorbyn. Z letiště Goodwood v jižní Anglii odstartovalo za přítomnosti prince Harryho na 40 strojů Spitfire, Hurricane a Bristol Blenheim.

Od skončení druhé světové války šlo údajně o největší koncentraci historických letounů z doby Bitvy o Británii.

Českoslovenští letci v RAF | Foto: Český rozhlas

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme