Británie smetla případ korupční aféry Gripen ze stolu

Vyšetřování skončilo, zapomeňte! Zhruba tak by se dala ve zkratce popsat dohoda, kterou před dvěma týdnu uzavřel britský Úřad pro závažnou hospodářskou kriminalitu se společností British Aerospace ohledně podezřelých zakázek v České republice, Rumunsku a Jižní Africe, které údajně provázela korupce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

JAS 39 - Gripen na letišti v Čáslavi

JAS 39 - Gripen na letišti v Čáslavi | Foto: Armáda ČR

V České republice měli najatí zprostředkovatelé BAE uplácet v souvislosti s leasingem stíhacích letů Gripen České armádě. Britská organizace Kampaň proti obchodu se zbraněmi se teď snaží prosadit soudní přezkum dohody a dostat hlavní aktéry celého případu přece jen před britský soud.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Ivana Kytky s mluvčí organizace Kampaň proti obchodu se zbraněmi na téma korupční aféry Gripen.

Mluvčí kampaně, Kaye Stearmanová, popisuje zklamání, které po stažení případu nastalo: "Když v říjnu loňského roku tento úřad oznámil, že podnikne právní kroky vůči BAE, byli jsme tehdy opatrně optimističtí. Považovali jsme to za šanci, jak dostat BAE alespoň k soudu. A pak jsme byli hluboce zklamaní, když se úřad pro závažnou hospodářskou kriminalitu dohodl za 30 milionů liber na mimosoudním vyrovnání a stáhl veškerá obvinění výměnou za to, že se BAE přiznalo k účetním nesrovnalostem."

Důvody zastavení soudního řízení

Stearmanová říká, že organizace nemá ponětí, proč bylo soudní řízení zastaveno. Vyšetřovatelé prý měli velice dobré informace, které mohly vést k dalším obviněním. Podle Stearmanové je pravděpodobné, že vyšetřovatelé měli pocit, že půjde o velice dlouhý a komplikovaný proces, který potrvá léta a který bude stát spoustu peněz.

"V případě Tanzánie to bylo jednoduché. Šlo o velice chudou zemi, která žádný vojenský radarový systém nechtěla a nepotřebovala. Český případ byl v mnohém komplikovanější. V tom případě nešlo o to, že by britská společnost sama uplácela. Šlo o celý řetězec zprostředkovatelů. Peníze putovaly přes nejrůznější zámořské firmy a lidi, kteří byli navzájem provázáni. Potíž je v tom, že my prostě nevíme, " říká mluvčí organizace Kampaň proti obchodu se zbraněmi.

Hrabě Mensdorff Pouilly

Velká Británie přitom v případu přistoupila i k ráznějším kroků. Zatkla například hlavního zprostředkovatele zakázky, rakouského hraběte Mensdorffa Pouillyho. Jeho propuštění pak znamenalo pro předznamenalo zklamání ze zrušení procesu. "Úřad pro závažnou hospodářskou kriminalitu prohlásil, že další stíhání není ve veřejném zájmu. Ptáme se: Proč? Prostě to nevíme, " vysvětluje Stearmenová.

Mensdorff údajně obdržel od společnosti Aerospace 19 milionů liber za několik marketingových zpráv, které hodnotily situace na trhu v České republice a dalších zemích. Částka je britské veřejnosti samozřejmě podezřelá. Bez pořádného soudního líčení ji ale nelze vůbec přezkoumat. "Bohužel se v britských médiích hrabě Mensdorff stal spíše směšnou figurkou. Stěžoval si totiž na britská vězení, na to že neměl dost velké, či dost malé trenýrky, i na to které to jeho lidské právo bylo porušeno. Ale my bychom jistě chtěli, aby se jeho případ dostal před soud," říká Stearmenová.

"Samotná dohoda mezi BAE a Úřadem půjde v další etapě před soud. My jsme požádali o sdělení termínu, abychom proti schválení mohli podat námitku. Pokud se k tomu dostaneme, tak požádáme o soudní přezkum. Chceme donutit Úřad pro závažnou hospodářskou kriminalitu, aby vzal své rozhodnutí zpět, " popisuje Kaye Stearmanová další kroky organizace Kampaň proti obchodu se zbraněmi.

Ivan Kytka, Zuzana Walterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme