Gibraltar zůstane součástí schengenského prostoru. Španělsko a Británie dosáhly předběžné dohody

Španělsko ohlásilo dosažení předběžné dohody s Británií o statusu Gibraltaru. Uvedla to ministryně zahraničí Arancha Gonzálezová, napsaly světové agentury. Zprávu potvrdila i Británie. Díky dohodě zůstane Gibraltar, který je britským územím na Pyrenejském poloostrově, součástí schengenského prostoru. Konečné znění dohody bude podle ministryně vypracováno v průběhu příštích šesti měsíců.

Gibraltar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle ministryně Gonzálezové hrozilo, že Gibraltar se stane jediným místem, kde se uskuteční takzvaný tvrdý brexit. | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Dohoda byla dosažena jen pár hodin před tím, než Británie upustí evropskou celní unii. Podle ministryně Gonzálezové hrozilo, že Gibraltar se stane jediným místem, kde se uskuteční takzvaný tvrdý brexit. Pokud by obě země nedosáhly dohody, tak by po dnešní půlnoci hrozilo výrazné zpřísnění režimu na hranici mezi Gibraltarem a Španělskem.

Zprávu potvrdil i britský ministr zahraničí Dominic Raab, podle kterého je účelem dohody zajistit propustnost hranice. „I nadále pevně podporujeme Gibraltar a jeho suverenitu,“ uvedl Raab.

Britští poslanci schválili pobrexitovou dohodu s Evropskou unií. Pro bylo 521, proti 73

Číst článek

V rámci dohody budou v přístavu a na letišti v Gibraltaru působit pracovníci evropské pohraniční agentury Frontex.

Podle předchozího vyjádření španělské vlády by se v případě nedosažení dohody zpřísnění kontroly na hranici netýkalo přeshraničních pracovníků. Do Gibraltaru pravidelně dojíždí ze Španělska za prací zhruba 15 tisíc lidí.

Díky dohodě budou moci Španělé volně cestovat do Gibraltaru a obyvatelé tohoto britského území, kterých je 32 tisíc, budou moci volně cestovat po Španělsku a ostatních zemích schengenského prostoru. Ostatní obyvatelé Británie budou potřebovat pro cesty do EU pas, píše deník El País.

‚Vždy budu Evropan.‘ Otec britského premiéra Johnsona požádal o francouzské občanství

Číst článek

Předběžná dohoda se zatím nebude týkat dovozu a vývozu zboží. Ovšem ani před odchodem Británie z EU nebyl Gibraltar součástí evropského jednotného trhu ani celní unie, poukázal deník El País.

Gibraltar nebyl zahrnut do dohody o vztazích mezi Evropskou unií a Británií, která byla podepsána tento týden. O statusu vyjednávaly Španělsko a Británie samostatně.

Dosažením dohody se ale Španělsko nevzdává svého nároku na tento jižní cíp Pyrenejského poloostrova. Španělsko považuje Gibraltar za britskou kolonii, což Londýn odmítá. Britové „gibraltarskou skálu“ získali jako výsledek války o španělské dědictví v roce 1713.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme