V Británii se za týden rozvolní protiepidemická opatření. Navzdory rostoucímu počtu nakažených

Velká Británie potvrdila rozvolnění protiepidemických opatření. Premiér Boris Johnson zároveň vyzval, aby lidé dal zvažovali veškerá rizika. Prohlásil, že plán rozvolnění je snad nezvratný, a to navzdory stoupajícímu počtu nových případů nákazy koronavirem. Zmírňování pravidel začne v zemi příští pondělí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér Boris Johnson. | Zdroj: Reuters Connect

Anglie zruší jako první část Spojeného království nutnost nosit roušky, platit přestanou rovněž omezení shromažďování lidí. Poprvé od loňského března se tak například otevřou noční kluby.

Ačkoliv se o 19. červenci dlouho hovořilo jako o „dni svobody“, přistupuje nyní vláda ke kroku se značnou opatrností. Úřady se obávají, že bude nadále růst denní počet nových případů koronaviru, který se v sedmidenním průměru pohybuje nad hranicí 30 000, kde byl naposledy koncem ledna.

„Odstranění restrikcí by nemělo být bráno jako znamení k pořádání velkých oslav. Chci zdůraznit, že pandemie rozhodně není u konce. Očekáváme, že 19. července by denní přírůstek počtu nakažených mohl přesáhnout 50 tisíc,“ prohlásil britský premiér Boris Johnson.

„Abychom mohli přistoupit k těmto krokům, musíme být opatrní a musíme být naočkovaní," dodal s tím, že by se lidé neměli hned po rozvolnění vracet ke způsobu života, který vedli před pandemií.

Prymula: Nechceme jít cestou Británie a úplně to pustit. Apel na osobní odpovědnost by nefungoval

Číst článek

Ministr zdravotnictví Sajid Javid v pondělí prohlásil, že díky úspěšné očkovací kampani má nyní devět z deseti dospělých v Británii protilátky proti koronaviru. Vláda podle něj také splní svůj cíl, kterým bylo nabídnout alespoň první dávku vakcíny všem dospělým do 19. července.

„Díky společným obětem Britů a ochranné zdi našeho očkovacího programu jsme učinili výrazný posun,“ řekl. „Pevně věříme, že je správný čas na to, abychom dostali náš stát blíže k normálnímu životu. Je to začátek nové fáze pokračující obezřetnosti.“

Ministr ale zároveň vyzval obyvatele k osobní odpovědnosti. Spojitost mezi nově potvrzenými případy nákazy a úmrtími se podle něj podařilo díky očkování výrazně oslabit, přesto ale není přerušena úplně.

Pokud by se ale s rozvolněním restrikcí dál čekalo, mohl by podle něj přijít vrchol infekcí a hospitalizací v zimě, kdy budou nemocnice zřejmě pod největším náporem. „Na tento krok nebude nikdy ideální čas, protože ten virus jednoduše nedokážeme vymýtit. Ať se nám to líbí nebo ne, koronavirus nezmizí,“ řekl ministr.

Vláda tak lidem nadále doporučuje nosit roušky na frekventovaných místech, například ve veřejné dopravě, zároveň je však vybízí, aby se postupně vraceli na pracoviště. Nabádá také organizátory hromadných akcí, aby po návštěvnících vyžadovali potvrzení o vakcinaci či o prodělání covidu-19.

Británie hlásí skoro 28 773 nových nákaz. Vláda rozvolňuje opatření a očekává i stotisícové přírůstky

Číst článek

Boris Johnson řekl, že díky úspěchu britské očkovací kampaně se podařilo snížit rizika spojená se samotnou nákazou. Zdůraznil, že prodlužování restrikcí by mělo závažný dopad na životy všech, především na živobytí občanů a na jejich psychické zdraví.

Premiér taky očekává, že do 19. července bude téměř 100 procent dospělých Britů naočkováno alespoň první dávkou a přibližně dvě třetiny druhou dávkou vakcíny proti koronaviru.

Britské úřady za pondělí zaznamenaly dalších 34.471 případů nákazy novým koronavirem a šest zemřelých. Alespoň jednu dávku v Británii obdrželo 87 procent dospělé populace, dvě třetiny lidí starších 18 let jsou již imunizovány plně.

Londýnská centrální vláda řídí zdravotní politiku jen v Anglii, ve zbylých částech Spojeného království, tedy ve Walesu, Skotsku a Severním Irsku, rozhodují o restrikcích tamní regionální vlády.

Magdaléna Fajtová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme