Británie stahuje své lidi z Jemenu. Obává se dalších násilností

Všichni britští občané by měli okamžitě opustit Jemen, protože v této zemi se očekává ještě větší vyostření situace a nové násilnosti. Varování vydalo britské ministerstvo zahraničí s tím, že na ambasádě v jemenské metropoli Saná ponechá jen malou část personálu. Jemenská vláda prezidenta Sáliha vyhlásila ve středu výjimečný stav. Čeká se ale, že zejména zítřejší den velkých pátečních modliteb opět přeroste v krvavé násilí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jemen. Demonstranti ve městě Saná. | Zdroj: Reuters

V Jemenu se naplno projevuje rozkol uvnitř armády. Vlivný generál Alí Mohsen se přidal k opozici a prohlásil, že jeho vojáci budou demonstranty chránit před jednotkami, které zůstaly věrné prezidentovi. Sálih nabídl, že ještě letos uspořádá předčasné prezidentské volby, opozice ale dál požaduje, aby odešel okamžitě.

Vývoj kolem svého spojence Sáliha sledují se znepokojením i Spojené státy. Od prezidenta se přitom kvůli brutálním zásahům vůči opozici distancuje stále více jemenských politiků i diplomatů. Mezi prvními rezignoval na svou funkci jemenský velvyslanec v Praze Abd ar-Rahmán Muhammad al-Hamdí.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme