Británie testuje další uhynulé ptáky v karanténě

Laboratorní testy dnes potvrdily výskyt smrtícího viru ptačí chřipky v Chorvatsku. Nové ohnisko nákazy hlásí Čína a i v dalších zemích probíhají laboratorní zkoušky uhynulých ptáků. Ptáky, kteří uhynuli v karanténě ještě před potvrzením viru ptačí chřipky u papouška ze Surinamu, testují Britové. První výsledky naznačují, že virus ptačí chřipky byl v britské karanténě přítomen již před úhynem papouška dovezeného ze Surinamu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slepice

Slepice | Foto: AFP | Zdroj: AFP

Britské ministerstvo zdravotnictví také bez dalšího upřesnění připustilo, že v karanténě zemřel další surinamský papoušek, u něhož prý mají veterináři podezření, že se v karanténě nakazil, stejně jako první papoušek, od ptáků z Tchaj-wanu.

Někteří z uhynulých vodních ptáků, kteří byli nalezeni v jezeře na západě Německa ve spolkové zemi Porýní-Falc, byli infikováni chřipkovým virem. Virus ptačí chřipky byl u ptáků sice zjištěn, nebyl však příčinou jejich smrti, jak upřesnili odborníci, kteří pokračují ve zkoumání nalezených zvířat. Podle Institutu Friedricha Löfflera až 15 procent ptáků je nositelem virů ptačí chřipky, které jsou označovány H5-H7.

Německo od počátku přistoupilo k boji se zmíněným nebezpečím velice zodpovědně. Zesílené jsou kontroly na hranicích a zejména na letištích. Ministerstvo na ochranu spotřebitelů už také zakázalo volný výběh drůbeže pod pokutou až 25 tisíc eur. Pro mateřské školy pak platí zákaz her na pískovištích.

Experti potvrdili výskyt ptačí chřipky také u šesti labutí, které minulý týden uhynuly na východě Chorvatska, kde už proto bylo vybito na deset tisíc kusů domácí drůbeže a celé území zůstává v karanténě. Tyto výsledky se ale čekaly. I proto Evropská unie už včera zakázala dovoz živé drůbeže a drůbežího masa z Chorvatska.

Ptačí chřipka respektive nebezpečný vir H5N1 tak v Evropě byl dosud potvrzen v Turecku, Rumunsku, Chorvatsku, evropské části Ruska a podlehl mu i papoušek v karanténě ve Velké Británii.

Evropský parlament dnes vyzval členské státy pětadvacítky, Evropskou unii a Evropskou komisi, aby vystupňovaly spolupráci a koordinaci při přípravě na hrozící chřipkovou pandemii. Konkrétně se jedná o preventivní očkování, vytvoření zásob antivirových léků a přípravu plánů na omezení cestování či pomoc zemím Afriky a jihovýchodní Asie.

Právě jihovýchodní Asie je ptačí chřipkou zatím zasažena nejvíce. Ve čtyřech zemích jí dosud podlehlo 62 lidí, celkem pak bylo infikováno více než 120 osob.

Robert Mikoláš, Marie Matúšů, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme