Británie tvrdě kritizuje Rusko a Čínu za jejich postoj k syrské krizi

Čína a Rusko vetovaly chystanou rezoluci Rady bazpečnosti OSN k Sýrii. Arabští a západní politici čínský a ruský postoj k syrské krizi odsuzují a snaží se přimět Moskvu a Peking ke změně stanoviska. Ostrá kritika zazněla z úst britského ministra zahraničí Williama Haguea.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský ministra zahraničí William Hague hovoří na Radě bezpečnosti OSN | Zdroj: Reuters

„Litujeme čínského a ruského veta rezoluce. Vnímáme to jako jejich vážnou chybu v úsudku,“ říká ve svém projevu William Hague a pokračuje ostrými slovy:

„Čína a Rusko už dvakrát odmítly odůvodněnou a nutnou akci Rady bezpečnosti. Tato veta jsou zradou obyvatel Sýrie. Jsou také zradou Arabské ligy. A zvyšují pravděpodobnost toho, čemu prý chtějí Rusko s Čínou v Sýrii zabránit - občanské války. Obě země se tím dobrovolně staví na špatnou stranu arabského a světového mínění.“

Čína a Rusko potřebují zůstat nestrannými. Tak obhajovaly své rozhodnutí odmítnout v Radě bezpečnosti návrh rezoluce, který odsuzoval násilí páchané syrským režimem a žádal rezignaci prezidenta Asada.

Mezitím vládní ozbrojené síly pokračovaly dalším dnem v intenzivním bombardování odbojného města Homs.

Jan Prokeš, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme