Británie udělí nové medaile válečným veteránům. Zřejmě i Čechům

Velká Británie udělí některým veteránům z druhé světové války nové medaile. 67 let po skončení konfliktu se zvláštního ocenění dočkají námořníci či posádky bombardérů Královského letectva. Dostat by se tím pádem mělo i na Čechy a Slováky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spitfire Mk IX z 43. squadrony RAF

Spitfire Mk IX z 43. squadrony RAF | Foto: Archiv ČRo

Mezi oceněnými by měli být zejména námořníci, kteří se plavili v nebezpečných konvojích přepravujících válečný materiál do Sovětského svazu.

Uznání v podobě speciální spony se dočkají i členové posádek bombardérů Královského letectva, mezi nimiž právě Čechoslováci sloužili.

„Na doporučení sira Johna Holmese, s nímž plně souhlasím, zavádíme ‚Medaili arktických konvojů s hvězdou‘,“ pronesl za souhlasného hučení zákonodárců na půdě Dolní sněmovny ministerský předseda David Cameron.

Podle něj si podobné ocenění stateční námořníci za svou nebezpečnou práci plně zaslouží. „Došli jsme k závěru, že příslušníci Bomber Commandu byli oceňování nesouměřitelně ve srovnání se stíhacími piloty. Proto budou mít členové posádek nárok na ‚Sponu bombardovacího letectva‘,“ dodal Cameron.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nových vyznamenáních, které Británie chystá pro válečné veterány, informoval zpravodaj ČRo ve Velké Británii Jiří Hošek. Podrobnosti dodal Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu

„Britové ještě i dnes pořád cítí náklonnost k československým letcům, protože to, jak utekli z okupované vlasti, aby mohli dál bojovat proti Hitlerovi, bylo něco zvláštního,“ řekl Českému rozhlasu uznávaný letecký historik Andy Saunders.

Na novou sponu bude mít také nárok Squadron Leader - v českém systému hodností major - Bill Lucas, který byl příslušníkem 9. bombardovací perutě Královského letectva a na letišti Honington byl tak „sousedem“ Čechoslováků ze slavné 311. perutě.

„Vycházeli jsme s Čechy a také s Poláky velmi dobře. Považovali jsme je za extrémně dobré a statečné letce. Poláci létali i v podmínkách, kdy se nikdo do vzduchu neodvážil,“ vzpomíná Bill Lucas.

Česká republika může být podle odborníka na dějiny 2. světové války Jiřího Rajlicha z Vojenského historického ústavu na zmíněnou 311. bombardovací peruť právem hrdá. Ocenění by se prý teoreticky vztahovalo na jejích 318 příslušníků.

„Samozřejmě značná část jich u Bomber Command a později u Coastal Command padla už za války. V dnešní době by šlo přibližně o 10 osob,“ uvádí Rajlich.

Britské ministerstvo obrany má po Novém roce oznámit, jakým způsobem bude možné se o nová ocenění přihlásit. Jejich dřívějšímu vydání prý bránily různé protokolární a administrativní důvody.

Jiří Hošek, Matěj Skalický, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme