Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

Británie usiluje o vydání Lugovoje

Velká Británie obvinila bývalého agenta sovětské KGB Andreje Lugovoje z vraždy jiného někdejšího ruského špiona Alexandra Litviněnka. Ten zemřel loni v listopadu v londýnské nemocnici na otravu radioaktivním poloniem 210. Lugovoj obvinění odmítá. Je navíc v Rusku a tamní zákony vydání ruských občanů do zahraničí nedovolují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Lugovoj (vlevo) a Alexandr Litviněnko (vpravo) | Foto: AFP

Šéf britské prokuratury sir Ken Macdonald doporučil, aby byl bývalý důstojník sovětské tajné služby Andrej Lugovoj před britským soudem obžalován z vraždy Alexandra Litviněnka. "Dospěl jsem k závěru, že důkazy, které nám poskytla policie, postačují k obvinění Andreje Lugovoje z vraždy Alexandra Litviněnka," uvedl Macdonald. Dal také pokyn k zahájení extradičního řízení, v jehož rámci by měl být Andrej Lugovoj vydán do Spojeného království.

Britská ministryně zahraničí Margaret Beckettová sdělila ruskému velvyslanci, že v této věci očekává plnou spolupráci Moskvy. BBC ale citovala mluvčího ruské generální prokuratury, podle něhož Moskva nemůže Lugovoje vydat kvůli ústavnímu omezení. Ruský občan, který spáchal trestný čin v jiné zemi, by podle mluvčího měl být stíhán v Rusku na základě důkazů, předložených cizím státem.

Andrej Lugovoj odmítá podle agenturních informací jakýkoli podíl na Litviněnkově smrti.

Milan Kocourek, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme