Británie v eurozóně není a nebude, vysvětloval Cameron nepodepsání europaktu

Britský premiér David Cameron dnes v parlamentu vysvětloval, proč na posledním summitu Evropské unie nepodepsal dohodu zavádějící přísnější dohled nad rozpočtovými pravidly. I přes toto rozhodnutí je ministerský předseda přesvědčený, že ovlivnil program posledního zasedání Evropské rady. Z evropské sedmadvacítky se k rozpočtové smlouvě odmítly přidat jen dva státy: Česko a Británie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Cameron. | Foto: Tiskový servis Evropské komise

Nepodepsání evropské smlouvy o fiskální zodpovědnosti zdůvodnil David Cameron tím, že Británie není členem eurozóny a nikdy jím nebude. Podle něj je zcela správné, že není do této iniciativy Británie zapojena.

Ujistil sněmovnu, že vedoucí představitelé Evropské unie vzali v úvahu dopis, který ještě před summitem podepsalo 12 členských zemí, kromě Británie například Polsko, Česká republika, Španělsko či Itálie. Dopis obsahoval výzvu k směřování k větší liberalizaci trhu v rámci Unie se záměrem posílit ekonomický růst.

Přehrát

00:00 / 00:00

Britský premiér David Cameron vysvětloval, proč na summitu EU nepodepsal europakt. Podrobnosti ve Stalo se dnes od spolupracovníka ČRo v Británii Milana Kocourka.

Cameron se také zmínil o dohodách dosažených na bruselském summitu o energetice, službách a také o digitálních trzích, které je podle něj třeba vylepšovat při zajišťování jednotného trhu. Je velice důležité, aby je projednávalo všech 27 zemí. O této věci mluvil také český premiér Petr Nečas ve své přednášce na vysoké škola ekonomické v Londýně.

Poslanci v lavicích vládní koalice přijali Cameronovo prohlášení s nadšením. Zvláště, když sněmovnu ujišťoval, že se Británie eurozóny nepřipojila a nepřipojí. Ale vůdce labouristů Ed Miliband prohlásil, že premiér na zasedání Evropské rady pro Británii nedosáhl ničeho.

Britský premiér se v projevu zmínil také o vývoji v Sýrii, který Velká Británie sleduje s napětím. Cameron odsoudil masakr v syrském Homsu. Prolitá krev je podle něj na prezidentu Asadovi a pokud zůstane u moci tak riziko se tím zvýší riziko občanské války.

Cameron také připomněl rezoluci, kterou v OSN připravuje Británie ve spolupráci s USA a Francii s výzvou k okamžitému zastavení násilí a zaručení přístupu humanitární pomoci všem potřebným civilistům. Uvedl, že o Sýrii bude telefonicky mluvit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a pokusí se ho získat pro co největší spolupráci.

Milan Kocourek, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme