Reakce na smrt Gluškova. Britská policie se údajně snaží varovat ruské emigranty v zemi

Britská policie údajně začala kontaktovat ruské emigranty žijící v Británii kvůli jejich bezpečnosti. Reaguje tak na nedávné úmrtí Nikolaje Gluškova, bývalého přítele miliardáře a kritika Kremlu Borise Berezovského, které Britové nyní vyšetřují jako vraždu.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská policie (Ilustrační foto).

Gluškov byl nalezen mrtvý ve svém bytě v Londýně nedlouho poté, co se někdo pokusil na jihu Anglie otrávit někdejšího ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru nervově paralytickou látkou. Uvedl to v neděli zpravodajský server BBC News.

Bezpečnostní složky podle BBC přehodnotily názor, že ruští emigranti jsou v Británii vystaveni jen malému nebezpečí. Z toho důvodu se policie nyní s nimi snaží spojit a radí jim, aby byli opatrní.

Britská policie začala prošetřovat smrt Nikolaje Gluškova jako vraždu, pitva odhalila stopy škrcení

Číst článek

Britská policie nicméně zatím tvrdí, že v tuto chvíli nic nenasvědčuje tomu, že by smrt Gluškova, který byl zřejmě uškrcen, nějak souvisela s otravou Sergeje Skripala a jeho dcery.

Otrávení bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala nervově paralytickou látkou Novičok 4. března v jihoanglickém Salisbury nařídil podle britského ministra zahraničí Borise Johnsona s nejvyšší pravděpodobností osobně ruský prezident Vladimir Putin. Kreml to rezolutně odmítá.

Británie ve středu v odvetě za údajný ruský útok na Skripala rozhodla, že vypoví ze země 23 ruských diplomatů. Moskva uvedla, že chystá odvetné opatření.

Co zabilo Skripala?

Látka, kterou otrávili dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dceru v jihoanglickém Salisbury, mohla pocházet z britských nebo amerických laboratoří. Tvrdí to podle sobotní zprávy tiskové agentury Interfax ruský zástupce při Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW) Alexandr Šulgin. Skripalovy podle britských zdrojů otrávili 4. března nervově paralytickou látkou Novičok 4, kterou vyvinula armáda v Sovětském svazu v 70. a 80. letech minulého století.

Londýna si už nebudeme všímat, prohlásil Lavrov. Potvrdil, že Rusko odpoví na vyhoštění diplomat

Číst článek

Británie, Spojené státy, Francie a Německo tvrdí, že za útokem bývalého agenta a jeho dcery stojí Rusko. Podle šéfa britské diplomacie Borise Johnsona jejich otrávení nařídil s nejvyšší pravděpodobnostní osobně ruský prezident Vladimir Putin. Kreml to rezolutně odmítá.

„Je s velkou pravděpodobností možné, že látka použitá v Salisbury byla vyvinuta v laboratořích některé ze západních zemí, kde podobný vývoj, jak víme z dostupných otevřených zdrojů, v minulosti úspěšně probíhal,“ cituje Interfax Šulgina. Mezi zeměmi, které látku vyvíjely, jsou podle něj Británie i Spojené státy.

Šulgin upozornil, že v 90. letech převezly západní tajné služby z Ruska skupinu chemiků a dokumentaci o jejich výzkumu. Tu pak na Západě používali k vlastnímu výzkumu, který byl podle něj úspěšný

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme