Británie vyšetřuje tajné testy orgánů lidí ze Sellafieldu

Británie začala vyšetřovat skandál s odebíráním orgánů mrtvých zaměstnanců jaderné elektrárny v Sellafieldu. V rámci zkoumání dopadů radioaktivního materiálu na organismus člověka odebírali v elektrárně zemřelým tkáně, orgány i kosti. Podle odborů ale bez řádného souhlasu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sellafield | Foto: Lancaster University

Ministr průmyslu a obchodu Alistair Darling v parlamentním prohlášení potvrdil, že většina ze 65 lidí, o které se jedná, byli zaměstnanci jaderné elektrárny v Sellafieldu v severní Anglii v letech 1962 až 1991.

"Dlužíme rodinám i široké veřejnosti zjistit přesně co se stalo a proč," prohlásil ministr. Do čela nezávislého týmu jmenoval prominentního právníka, který má prošetřit tvrzení odborů, podle něhož nebyl vyžadován patřičný souhlas k odstranění tkáně, orgánů a jednotlivých kostí mrtvých pacientů.

Záměrem těchto aktivit bylo pravděpodobně zkoumat účinky radioaktivního materiálu na organismus člověka. Vyšetřování se soustředí na otázky proč byly orgány a tkáně pacientům odebírány, zda byli informováni nejbližší příbuzní a zda se dodržovaly předepsané procedury.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme