Británie vyzvala Francii i EU ke zklidnění rétoriky

Slovní bitva mezi Evropskou komisí a francouzskou vládou ohledně deportací nelegálních přistěhovalců nenechává klidnými rozhodující hráče v Unii. Britský premiér David Cameron se postavil za právo státu vymáhat dodržování práva na svém území. Stejný názor prezentoval i předseda české vlády Petr Nečas.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Evropská unie | Foto: Evropská komise

Ostrá výměna názorů mezi francouzským prezidentem Sarkozym a předsedou Evropské komise Barrosem na toto téma narušila program summitu Evropské unie, který se měl původně věnovat hlavně hospodářským otázkám.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Druhák z Ústavu mezinárodních vztahů se nad sporem zamyslel v Ozvěnách dne

Napětí, které panuje mezi Paříží a Bruselem neušlo pozornosti ostatních členských zemí Unie. Elysejský palác popudilo hlavně to, že mu Evropská komise pohrozila řízením pro porušení práva kvůli zacházení s romskými přistěhovalci. Komise má za to, že Paříž postupuje na základě příslušnosti vysídlovaných k etnické skupině. Britský premiér David Cameron se snažil mírnit vášně obou stran.

„Každá země má samozřejmě právo deportovat ze svého území ilegálně pobývající jedince. Každý musí respektovat toto právo. Nemělo by se to ale dělat podle etnického klíče. Ti, kteří dbají na dodržování pravidel, by měli mluvit klidně a jasně. Jedině tak se dokážeme s těmito problémy vypořádat,“ uvedl britský premiér.

Na tahu je Brusel

Petr Druhák z Ústavu mezinárodních vztahů v Ozvěnách dne poznamenal, že celá kauza má dvě dimenze, které se prolínají. „Každá země EU má právo vykázat ze svého území občany, kteří nerespektují její zákony. Nicméně v tomto případě se ukázalo, že Francie postupovala diskriminačně.“

„Z interních materiálů francouzské vlády je totiž zřejmé, že policie dostala instrukce, že se má zaměřit na Romy. A to už přijatelné není. To bylo diskriminační a zde Francie narazila,“ poznamenal Druhák.

„Došlo zde k určitým aktům, které patrně porušovaly zásady evropského práva, takže nelze vyloučit, že Evropská komise zahájí proceduru proti Francii.“

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme