Británie vyzvala k označování výrobků pocházejících ze židovských osad

Obchodní řetězce i dovozci ve Velké Británii by měli jasně označovat zboží, které pochází ze židovských osad na okupovaných palestinských územích. Vyzvaly k tomu britské vládní úřady.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kluci ze židovské osady Merom Golan

Kluci ze židovské osady Merom Golan | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Jedině tak je podle nich možné rozlišit, které zboží vyrobily Palestinci, a které židovští obyvatelé ilegálních osad. Izrael už proti takovému postupu vydal ostrý protest.

Zboží dosud mívá nálepku ,Vyrobeno na Západním břehu', což může znamenat jak palestinské město, tak židovskou osadu. Britští spotřebitelé by prý ale měli mít jasno, koho svým nákupem podporují.

V Británii stejně jako v dalších zemích Evropské unie navíc sílí tlak na jasné rozlišování zboží ze samotného Izraele a ze židovských osad. Kromě morálního rozměru jde i o peníze. Zatímco izraelské výrobky mají podle smluv právo na daňové a celní úlevy, produkce z osad by je mít neměla.

Mluvčí izraelské diplomacie Jigal Palmor v reakci prohlásil, že Britové ustupují Palestincům. Dál tak prý radikalizují palestinské postoje a maří vyhlídky na mír.

Břetislav Tureček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme