Británie vyzývá své občany k opuštění Tuniska. Hrozí tam prý teroristický útok

Británie vyzvala své občany v Tunisku, aby zemi co nejdříve opustili. Před necelými dvěma týdny tam při útoku radikála zemřelo 38 lidí, z toho 30 britských turistů. Podle britských úřadů je pravděpodobnost dalšího útoku vysoká.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

26. června v Súse zaútočil tuniský atentátník. Zabil 38 zahraničních turistů

26. června v Súse zaútočil tuniský atentátník. Zabil 38 zahraničních turistů | Zdroj: Reuters

Britské ministerstvo zahraničí zároveň vyzvalo britské občany, aby do severoafrického státu cestovali jen v nutných případech.

Ministerstvo oznámilo, že podle zjištění tajných služeb je další teroristický útok vysoce pravděpodobný, a doporučilo britským turistům, aby se ihned obrátili na cestovní kanceláře se žádostí o návrat.

Britský ministr zahraničí Philip Hammond prohlásil, že londýnská vláda nemá informace o konkrétním útoku nebo o tom, že by k atentátu mělo dojít v nejbližší době. Vývoj po atentátu v Súse ale přivedl britské úřady k závěru, že další útoky islamistů jsou velmi pravděpodobné.

Hammond nepřímo zpochybnil schopnost tuniských bezpečnostních složek ochránit zahraniční turisty před dalším možným krveprolitím.

Ostrovní média spekulují, že opatření souvisí s pátráním po komplicích atentátníka ze Súsy Sajfaddína Rizkího. Jeho teroristická buňka by totiž prý stále mohla být aktivní, jak píše například Telegraph.

Ministr Hammond o svém kroku informoval tuniského premiéra Habíba Sída a ten prý vyjádřil pochopení.

O náhradní lety je zájem

Britské ministerstvo zahraniční se teď ve spolupráci s cestovními kancelářemi bude snažit dostat občany Spojeného království co nejrychleji zpět do vlasti. Doporučení ministerstva nicméně není závazné.

V Tunisku teď podle odhadů tráví dovolenou asi 3000 Britů, což je podstatně méně než v době atentátu. Ti, kteří tam dorazili s cestovními kancelářemi, se na ně mají obrátit s žádostí o zařízení mimořádného letu. Ti, kteří v zemi pobývají na vlastní pěst, by si měli zajistit návrat sami.

Cestovní kanceláře zároveň až do konce sezóny ruší další zájezdy do Tuniska. Pro tuniský cestovní ruch to bude další obrovská rána, protože Britové patří mezi nejdůležitější klientelu. Tunisko každoročně navštívily statisíce z nich.

Tunisko po atentátech zavedlo mimořádná bezpečnostní opatření. Všechna důležitá místa hlídá policie a armáda, pláže a hotely pak monitoruje i nově zřízená speciální jednotka.

V zemi dokonce platí výjimečný stav. Ten byl v Tunisku naposledy zaveden po nepokojích arabského jara a zrušen byl teprve loni. Teď bude platit minimálně po celý červenec.

Tuniská vláda posílila ochranu hotelů a dalších objektů po atentátu v letovisku Súse, kde ozbrojenec na pláži zastřelil 39 turistů | Foto: Reuters

V pátek dopoledne k situaci v Tunisku zasedne pracovní skupina českého ministerstva zahraničí. Podle jeho mluvčí Michaely Lagronové bude projednávat i nové britské opatření.

„Sejdou se tam zástupci nejen ministerstva zahraničí, ale i zpravodajských služeb. Vždy vyhodnocujeme aktuální bezpečnostní situaci. Pochopitelně budeme vyhodnocovat i opatření, které vydala Velká Británie,“ uvedla mluvčí.

Už teď ale ministerstvo vyzývá k maximální opatrnosti. Lidé by se podle Lagronové měli v Tunisku vyhýbat davům lidí, tržištím, barům a restauracím mimo hotel.

„Dalším doporučením je, aby lidé nejezdili do horských oblastí, kde to může být nebezpečné, a aby nejezdili ani do oblastí, které jsou podél hranice s Libyí,“ dodala.

Jiří Hošek, ČTK, ČRo, Olga Kořánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme